Kaido Einama • 19. oktoober 2000 kell 22:00

Neid lehekülgi teavad investorid peast

Eesti börsiportaalide eelis võrreldes välismaistega on loomulikult see, et nad on Tallinna börsil tegutsevatele investoritele peaaegu ainus koht kiire info saamiseks kohaliku väärtpaberituru kohta. Kuid ka välisbörsidel tegutsejatel on nendest üht-teist kasulikku leida, näiteks lugeda väliskommentaare või osaleda erinevatel foorumitel, kus tihti räägitakse ka maailma suurematest börsidest ja välisfirmadest.

Investorite börsilehekülgede kvaliteet on enamasti kõrge, sest info ei tohi seal olla vananenud ja juurdepääs peab olema piisavalt kiire.

Hansapanga internetipank on kiiresti hakanud arenema ka investori infoportaaliks, selleks tuleb internetipangas klõpsata lingile Investor.

Hansapanga kaudu tehingute tegija saab jälgida oma portfelli seisu ja anda tehingukorraldusi. Nõuanderubriigis jagab nõuandeid majandusanalüütik Villu Zirnask. Lisavõimaluste kasutamiseks on vajalik hanza.neti kasutajakonto. Oktoobrist on lisandunud mitmed vajalikud kalkulaatorid, näiteks võlakirjakalkulaatori abil saab üsna täpselt välja arvutada võlakirja hinna ja tootluse või optsioonikalkulaatoriga optsioonihinna. Nimekirjast võib endale välja valida isikliku konsultandi.

Tallinna Väärtpaberibörsi kodulehekülg. Kahtlemata Eesti investori põhiline infoallikas kodumaise börsi kohta. Saadaval börsiinfo reaalajas, börsiteated, statistika. Ühesõnaga koht, kust saab vajaliku info lakooniliselt ja usaldusväärselt. Börsiteateid saab kategooriate järgi sorteerida ja otsida.

n Investori internetiportaal LHV Direct on lisaks börsiinfole hea koht seltskonnaelu elamiseks ja teiste investoritega kogemuste vahetamiseks. Lisaks börsiuudistele on olemas aktiivselt külastatav foorum, turuülevaated, info kodumaiste ja välismaiste börsifirmade kohta. Nende kohta kogutakse uudiseid ÄP Online?ist ja Bridge Newsist. Igal hommikul saabub investorile e-kiri hommikuste turuülevaadetega, LHV Directis saab koostada ka oma portfelle ja jälgida nende liikumist. Portfellide koostamiseks on vajalik registreerimine, mis on tasuta. LHV Directi vahendusel saab investeerida ka USA aktsiatesse.

Kuna U-Plaza on Ühispanga investoriportaal, on lisaks uudistele võimalik ka Ühispanga elektroonilisi kanaleid pidi tehinguid teha.

U-panga kliendid pääsevad portaalile ligi oma internetipanga kasutajatunnusega. See portaal sobib hästi ka alustavale või tulevasele investorile, sest lahti seletatakse rahanduse ja investeerimise põhitõdesid ning olemas on sõnaraamat tundmatute mõistete seletustega.

U-pangast saab soovi korral ka konsultatsiooni küsida. Lisavõimaluste kasutamiseks on vajalik U-Panga kasutajakonto olemasolu.

Pakub foorumeid ja rohkelt börsiuudiseid. Aktsiahindade liikumise kohta on kvaliteetsed graafikud. Edastatakse ka teisi äriuudiseid Eesti massiteabekanalitest.

Põhjalikud majandusuudised, investorile vajalikud teated börsilt. Nõuab registreerimist ja on tasuline. Uudiste kokkuvõtted on tasuta.

Äripäeva börsirubriigis saab jälgida TALSE, ÄP indeksi ja tööstussektori ning aktsiate numbrilisi ja graafilisi muutusi, online-uudiseid börsiettevõtete kohta ning lugeda analüütikute kommentaare ja hinnanguid. Äripäeval on börsitemaatiline vestlustahvel. Vajalik on registreerimine, mis on tasuta.

Ainukesed, mida aeg-ajalt kasutan, on LHV Directi kasutajafoorumid. Need on asjalikud ja, kui tegemist oleks Eesti firmade aktsiatega, siis kindlasti informatiivsed. Minu jaoks annab selle foorumi lugemine pildi Eestis toimuva kohta. Välisaktsiate puhul katavad LHV Directi foorumid küllaltki vähe aktsiaid ja informatsiooni. Samas on hea lugeda asjalikke teoreetilisi arvamusi üldmajanduse ja rahanduse kohta, mis puudub täiesti välismaistes jututubades.

See näitab eestlaste väga kõrget teoreetilist rahandusalast haritust, kuid minu arvates jääb puudu investeerimisalastest praktilistest kogemustest. Ka võiks Eestis olla rohkem isikuid, kes uut otsivad, selle asmel et piirduda targutustega praeguste suurfirmade (Oracle, Intel, Microsoft) kohta.

Sama võib arvata ka nende kohta, kes ennast Eesti venture capitalist?ideks ehk riskikapitalistideks peavad. Siiani on nad näidanud, et oskavad küll raha anda juba olemasolevate struktuuride laiendamiseks, kuid riskikapitalisti põhitunnuseks on võimalustesse finantseerimine, mitte olemasoleva toetamine.

Hetkel kuum