Sirje Niitra • 19. oktoober 2000 kell 22:00

Uus tehas Kunda lähedale

Uue ehitusmaterjalitehase ehitust finantseerib isa ja poeg Paplavskisele kuuluv Aeroc omavahenditest ja Hansapanga krediidiliini arvel. Ettevõtmise tasuvusajaks arvestatakse kuni kuus aastat ja kasumimarginaaliks kümme protsenti käibest.

Aeroc OÜ juhatuse esimees Ivar Paplavskis ütles, et praegune asukoht valiti tehasele soodsa logistika pärast. Virukivi kinnistu, kuhu tehasehoone tuleb, piirneb idast Rakvere-Kunda raudteega ja põhjast Kunda-Aru maanteega, läheduses on gaasitrass ja elektri kõrgepingeliin. 90 protsenti tootmiseks vajalikust toormest tuleb samast maakonnast: liiv Toolsest, tsement Kundast ja lubi Rakke tehasest.

Poorbetooni toodetakse juba 70 aastat, kuid selle tehnoloogia on kogu aeg muutunud, selgitas Aeroci juhatuse liige Jazeps Paplavskis. Materjal evib puidu paremaid omadusi, on betoonist viis korda kergem ning lihtsalt töödeldav.

Soomes on poorbetoon tuntud Siporexi nime all ja seda turustasid Paplavskised 1995. aastast alates ka Eestis Kivilõvi kaubamärgi all.

Ivar Paplavskis avaldas lootust, et tulevikus hakatakse seda materjali tootja järgi Aerociks kutsuma.

Uus tehas hakkab viie kilomeetri kaugusel Kundast tootma poorbetoonist seinaplokke, vaheseinaplaate ja silluseid järgmise aasta kevadel. Edaspidi lisanduvad neile toodetele ka lae- ja seinapaneelid. Ehitustööd algasid juulis ja kestavad märtsini.

Eksporditurgudena näevad Paplavskised eelkõige Lätit ja Leedut, aga ka Soomet ja Rootsit, edaspidi kaugemaid riike. Venemaa turuga esialgu ei arvestata.

Turu hõivamisel saab põhiargumendiks hind, mis sama kvaliteedi juures on teiste analoogsete materjalidega võrreldes madalam. ?Nõudlus taolise ehitusmaterjali järele on suur ja eeldused müügiedu saavutamiseks seetõttu olemas,? lausus Jazeps Paplavskis.

Esimese aasta toodangumahuks on planeeritud 45 000 kuupmeetrit, edaspidi aga kuni 200 000 kuupmeetrit aastas. Kohe saab ettevõttes tööd 50, edaspidi aga kuni 80 inimest.

Isa ja poeg Paplavskised erastasid 1995. aastal pankrotiohus Rakke Lubjatehase, kasvatades selle käibe lühikese ajaga kümnekordseks. ?Meil oli seda tarvis oma poorkivitehasele korraliku tooraine saamiseks,? märkis vanem Paplavskis. 1998. aastast on Rakke tehase uus omanik Partek Nordkalk.

Aeroc OÜ kuulub koos Yaico Inseneribürooga sajaprotsendiliselt Eesti erakapitalil põhinevasse Yaico Gruppi.

Hetkel kuum