Silva Männik • 20. oktoober 2000 kell 15:57

Ehitan aktsiatest saadud kasumiga maja (intervjuu Priit Potisepaga)

Küsimustele vastab Hansapanga Kindlustuse juhatuse esimees Priit Potisepp.

Kuhu olete lisaks kindlustuse toodetele oma säästusid investeerinud?

500 krooni maksan iga kuu pensionikindlustuse kogumiseks, lisaks on mul ka Hansa Fondiplaan, millega kogun lastele haridusraha. Aktsiaportfelli mul ei ole. Küll aga on varem olnud ning selle eest ehitan endale praegu maja.

Sellisel juhul oskasite küll 1997. aasta sündmused õnnelikult üle elada.

1997. aastal ei saanud ma kahju mitte üle mõnetuhande krooni. Tol ajal ei olnud mul ka eriti suuri positsioone võetud.

Kas siis põhilise kasumi, mille eest nüüd maja ehitate, saite enne või pärast börsikrahhi?

Peamine kasu tuli pärast 1997 aastat. Kui 1998-1999 aastale tagasi vaadata, siis olid ju päris ilusad kõikumised Telekomi, Hansapanga aktsiatega. Peamine on see, et ma ei ole kunagi investeerinud börsile võõra rahaga.

Kas tegite investeerimisotsuseid ise või kasutasite nõustajate abi?

Tegin otsuseid ise. Ma pole kasutanud maakleri teenust ja soovitusi. Olen ikka käinud panganetis ja teinud tehinguid intetrnetipangas.

Üldiselt tahaksin küll aga soovitada, et säästude paigutamiseks tuleb pöörduda asjatundjate poole. Neid on viimasel ajal meil ka tekkimas, nad küll alles õpivad ja koguvad kogemusi, kuid vähemalt on see päris hea võimalus juba olemas.

Näiteks Hansapangas on tegutsemas kaheksa nõustajat. On loodud sellised töökohad, kelle juurde võib inimene minna ning saab informatsiooni ning soovitusi. Tasuta! Nad startisid küll alles suvel, kuid juba praeguseks on nende abiga inimesed investeerinud kokku üle 20 miljoni krooni. Sellele lisandub ka personaalpangandus.

Kui inimene ei tea, kuidas hakata pensioni koguma, kas pensionikindlustuse ja ?fondide abiga või hoopis analoogiliselt USA ja Euroopa suurele osale elanikkonnast, aktsiaturgudele investeerides, siis mida soovitate?

Ma ei laida aktsiaid maha, ainult et siis ei tohi minna närvi selle peale, kui näiteks Ameerika aktsiaindeks Dow Jones on aasta kõrgeimast tasemest oluliselt allapoole kukkunud. Kõige hullem on minna aktsiainvesteeringute juures eufooriasse. Tuleb ikka enne endale selgeks teha, miks investeerimisotsuseid tehakse. Näiteks paljud inimesed kuu aja möödudes enam ei mäleta miks nad nii otsustasid, nagu nad otsustasid.

Investeeringute tegemisel on tähtis ka täpselt teada, kui pikaks ajaks sul raha on. Näiteks kui mul on 100 00 krooni, viieks aastaks, siis toimiksin näiteks nii:

50 protsenti rahast paneks aktsiatesse ja aktsiafondidesse. Sealjuures aktsiatesse mitte üle 20 protsendi ning ülejäänud 30 protsenti fondidesse ja fondiplaani. Lisaks sellele teeksin ma investeeringuid step-by-step, sest eri aegadel raha paigutamine vähendab halva ajastuse riski.

Ülejäänud poole 100 000 kroonist paigutaksin fikseeritud intressiga toodetesse.

Kas pensioni kogumisel võib siis pikaajaliste aktsiainvesteeringutega kokkuvõttes suurema lõppkapitali koguda, kui näiteks pensionikindlustusega?

Jah, väga tõenäoliselt saab aktsiatest suurema tulu. Eriti kui hakata koguma nooremas eas.

Samas 90 protsenti edust määrab ära valik. Oletame, et olin 1998. aastal 55 aastane ja otsustasin 60 aastaseks saamiseni koguda raha Jaapani aktsiatega. Siis oleks mu otsus osutunud valeks.

Oleks ma 57 aastane olnud 1997. aastal ja paigutanud, raha tolleaegsesse Fondiplaani, mida pakkusid Eesti Elukindlustus ja Hansapanga Kindlustus, valides nende poolt pakutud välisfondid, oleks ma hetkel väga õnnelik.

Mida soovitaksid inimesele, kelle juurde on tulnud keegi inimene ja püüab talle müüa kindlustuslepingut võrkturustuse meetodil?

Mina tahaks investeerimisel asjatundjaga nõu pidada. Võrkturustus saab töötada ainult väga madala teadvustasemega turgudel nagu Eestis, mujal Ida- Euroopas, eriti Venemaal.

Olen kuulnud, et ka Saksamaa kindlustusturul töötab võrkturustus, kuid selle tulemusena ka katkeb massiliselt lepinguid. Inimesed hakkavad mõne aja möödudes lihtsalt aru saama, et see ei olnud asi, mida nad vajasid. Nii, et ma ei soovitaks sellel inimesel võrkturustuse teel lepingut sõlmida.

Kas olete siinselt messilt enda jaoks ka midagi huvitavat leidnud?

Väga meeldib Optiva panga ja Sampo sümbioos Eesti suurima varakindlustusseltsi ja panga näol. Professionaalset huvi pakub Ühispanga nurk ja SEB Asset Managemendi fondide info, ka Merita pank ja selle fondid.

Hetkel kuum