Madli Zobel • 21. oktoober 2000 kell 11:31

Martinson: väikeinvestorile sobivad fondid

Vastab Microlink`i juhatuse esimees Allan Martinson.

Milline oli Su esimene investeering?

Aastal 1990 ostsin 4000 rubla eest BNS`i aktsiaid. See oli firma asutamine, investeeringuks muutus hiljem.

Esimene korda investeerisin Tallina Väärtpaberibörsile 1996. Olin tüüpiline tõusval börsil investeerija. Kokkuvõttes kuulusin väheste hulka, kes peale börsikrahhi plussi jäid.

Kas krahh mõutas Sind raha börsilt ära võtma?

Tallinna börsilt kindlasti. Tükk aega oli vaikus. Raha seisis, osa investeerisin iseendasse. Hiljem investeerisin Microlink`i aktsiatesse ja USA aktsiaturgudele.

Mõtlesid sel raha seisuperioodil investeerimisele?

Ei, olen tavaline reainvestor. Olen küll jälginud päevast aksiate liikumist, kuid mitte Eesti börsil. Maailmaturgudel toimuv mõjutab Microlink`i käitumist ja see on üks põhjustest, miks olen jälginud.

Klassikaliselt tehakse peale musta neljapäeva enesetappe jms, kuivõrd emotsionaalne on investeerimine sinu jaoks?

Olles ise sellise firma sees, kuhu investeeritakse, näen, mis ajel investeeritakse Microlink`i. Seega on investeerimine minu jaoks oluline. Ma usun kõhutundesse, kuid pean olema firmaga kokku puutunud.

On Sul lemmikuid?

On olnud - lemmikud tulevad ja lähevad. Kui firma juht, kellesse olen uskunud, käitub näiteks mingil presentatsioonil ebameeldivalt või lollusi teinud, siis pole ta enam lemmik.

Kuivõrd palju tead valemitest, mida saab investeerides kasutada?

Tehnilise analüüsi meetodeid tean üsna hästi, kuid nende tarvitamiseks peab olema laialdaselt investeeriv. Et protsessi tulevikku ennustada, peab olema koguaeg selle sees, ei saa vahepeal kuu aega ära käia.

Reainvestor peaks lähtuma kõhutundest?

Arvan, et reainvestoril on parim kasutada fonde, kus riskid on maandatud.

Oled andnud kellelegi investeerimissoovitusi?

Kuna soovitusi küsivad üldjuhul lähedased, siis pole ma neid kunagi andnud. Et kui umbe läheb, võib kaotada lähedase sõbra.

Milline aktsia on Sul enim kukkunud/tõusud?

Kõige rohkem on minu aktsiatest kukkunud Amazon, kuid õnneks ma ei oodanud, millal see lõpeb, vaid tulin suhteliselt vara välja.

Enim tõusnud on Microlink.

Hetkel kuum