22. oktoober 2000 kell 22:00

Indeks aitab rahastajal turuportfelli koostada

Kinnisvaraindeks iseloomustab turu tulumäära ja tururiski ning nende muutumist ajas vahendiga, mis annab potentsiaalsele investorile vajaliku info kogu kinnisvaraturu kohata.

Turuindeksi (-portfelli) konstrueerimisel on mitmeid võimalusi ? ühel juhul konstrueeritakse portfellid lähtuvalt erinevate varade väärtusest ja tulust, teisel juhul ainult tulust lähtuvalt.

Mõlema variandi eesmärk on üks ? kirjeldada konkreetset majanduskeskkonda, et investeerijatel oleks võimalik hinnata tulumäära ja riski.

Sellised indeksid, kus võetakse arvesse ka vara väärtus on Standard & Poor 500, New York Stock Exchange Index, Talse ning USA vanemaid ja kasutatavamaid kinnisvaraindekseid Russell-NCREIF Property Index (NCREIF indeks). Viimane arvutatakse kord kvartalis tulutootvatele kinnisvaradele. Indeksisse kuuluvad vaid finantsvõimenduseta kinnisvarad. Indeksisse kaasatud kinnisvarade tulumäär baseerub kahel komponendil:

- tegevuse puhastulu, mis leitakse lähtuvalt tegevuse puhastulust ja keskmisest kvartaalsest investeeringust;

kinnisvara turuväärtuse muutus, mis leitakse lähtuvalt kinnisvara turuväärtuse muutusest (põhineb hinnangul) ja keskmisest kvartaalsest investeeringust.

Üldindeksi koostamisel agregeeritakse erinevate kinnisvaraobjektide tulumäärad kaalutuna kinnisvaraobjekti väärtusega koguindeksis.

Autor: Andrus Väärtnõu

Hetkel kuum