Viktoria Korpan • 22. oktoober 2000 kell 22:00

Mobiilne jälitamine kogub populaarsust

?GPS-teenus on suunatud transpordivahendite omanikele ning võimaldab sõidukite jälgimist ja nende asukoha määramist üle kogu maailma,? sõnas Q GSMi tegevdirektor Üllar Jaaksoo. ?Teenuspakett võimaldab rakendada turvameetmeid, mille abil saab vältida sõiduki ärandamist.?

Q GSMi avalike suhete juht Jaana Aduson lisas, et teenus on juba kasutusel mitmes transpordifirmas. Teenust kasutavad Q GSMi kliendid, kes on ostnud spetsiaalse seadme, mis paigaldatakse autosse. Üks seade maksab Adusoni sõnul 12 000 krooni. Jaaksoo sõnul kasutab GPS (Global Positioning System) jälgitava objekti leidmiseks sidesatelliite, tänu millele on võimalik määrata objekti asukoht viiemeetrise täpsusega üle kogu maailma.

?Tulevikus soovib Q GSM pakkuda kombineeritud GPS-MPS teenust, satelliidi- ja mobiilsidepõhine asukohamäärang saavad teineteist täiendada ja teenusele lisaväärtust anda,? lisas Jaaksoo.

Mobiiltelefoni positsioneerimisteenust MPS hakkab pakkuma Eesti Mobiiltelefon. Mobiiltelefonilt hädaabinumbrile 112 helistanu asukohta määravast MPS-teenuse käivitamisest räägiti juba selle aasta mais, kuid Tallinna häirekeskuse juhataja Janek Laeva sõnul saab kasutada seda sisuliselt alles oktoobrist.

?Selliseid olukordi, kui inimene ei oska oma asukohta öelda, tuleb ette küll. Praegu saab aga määrata MPSi abil ainult piirkonda, kus hädaabi numbrile helistanud inimene asub, ja see on mitme ruutkilomeetri suurune ala,? ütles Laev. ?Sellest on ka abi, aga praegune määramise täpsus ei rahulda meid siiski, määratava piirkonna suurus võiks olla umbes sadakond meetrit. Loodame, et asi liigub tulevikus selles suunas.?

Päästeameti avalike suhete osakonna juhataja Mari Tikani sõnul on mobiiltelefoni asukoha positsioneerimist võimalik teha praegu vaid Tallinnas, Harjumaal ja Tartumaal, 1. novembrist ka Põlvamaal ja 1. detsembrist Võrumaal. ?Tervet Eestit katta on väga kallis,? tõdes ta.

EMT turundusdirektori Jüri Teemanti sõnul oli asukoha määramise projekti käivitamisse investeeritud 12 miljonit krooni, millest pool laekus Baltic Sea IT Fondilt, ülejäänud poole jagasid omavahel Ericsson ja EMT.

Teemant ütles, et praeguseks on laiendatud infosõnum 700 infoteenuste valik ning võtmesõnade ?restoran?, ?majutus?, ?tankla?, ?haigla?, ?auto?, ?pood?, ?rehv? ja ?politsei? abil on võimalik saada informatsiooni küsija jaoks lähima toitlustusasutuse või bensiinijaama kohta.

?Teine samm on võimalus määrata enda nimele registreeritud telefoni asukohta,? rääkis Teemant. ?Sel juhul hakkab maksma üks päring, hind on veel määramata. Tuleb lisada, et määrata saab ainult telefoni asukohta konkreetsel ajahetkel, pidev liikumise jälgimine pole võimalik ja iga uue päringu tegemine on tasuline.? Seda teenust saab kasutada selle aasta lõpust või järgmise algusest.

?Lähima pangaautomaadi või tankla kohta info saamine on mõistlik teenus ja usun, et see levib küllaltki kiiresti,? lausus ASi Delfi turundusjuht Allan Sombri. ?Enda nimele registreeritud mobiili asukoha määramisel on väärtust kontrollimehhanismina, kuid mina ei näe selles suurt praktilist väärtust.?

Radiolinja Eesti (RLE) teenusoperaatorüksuse juht Andrus Hiiepuu ütles, et RLE esimesed kommertsteenused tulevad turule 2001. aastal. ?Teenused jagunevad kahte valdkonda: asukoha informatsiooni edastamine ning asukohast sõltuvate sisuteenuste edastamine,? lausus Hiiepuu.

Hetkel kuum