ÄP fototoimetus • 22. oktoober 2000 kell 22:00

Turg Ericssonis pettunud

Kohe, kui Ericssoni tegevdirektor Kurt Hellström oli III kvartali tulemused teatavaks teinud ja tegevusaasta kasumiprognoosi alandanud, kukkus Ericssoni kurss 12.

Kõige halvemini läheb Ericssoni mobiiltelefonitootmisel, mis sel aastal peaks firmale tooma kahjumit kuni 29,4 miljardit Eesti krooni. Ericsson on maailma suuruselt kolmas mobiiltelefonitootja Nokia ja Motorola järel.

Jaanuaris-septembris sai kontserni mobiiltelefonide tootmine 10,8 miljardit krooni kahjumit, võrreldes 1,28 miljardi kroonise kahjumiga mullu samal ajal. Ericsson põhjendas kahjumit komponentide nappusega, kuna tulekahjus sai kannatada tema USAs paiknev komponenditehas.

Sellele vaatamata kasvas mobiiltelefonide tootmise käive üheksa kuuga 43 ja küündis 77,78 miljardi Eesti kroonini.

Kui varem oli Kurt Hellström ennustanud, et tarbekaupade toomise üksus, kuhu mobiiltelefonitootmine kuulub, jõuab kasumisse tuleva aasta teises kvartalis, siis nüüdses aruandes lubatakse kasumisse jõudmist alles 2001. aasta teisel poolaastal. Tarbekaupade tootmise üksuse käive kasvas 47. Ericsson müüs 10,8 miljonit mobiiltelefoni ehk 52 rohkem kui mullu samal ajal.

Ericsson teatas ühtlasi, et soovib oma mobiiltelefonitootmise viia Rootsist ja USAst üle Aasiasse, Ida-Euroopasse ja Ladina-Ameerikasse. Elcoteq on tootnud Ericssoni mobiiltelefone Tallinna tehases alates 1997. aastast, Ungaris alustas firma Ericssoni telefonide tootmist alles tänavu. Elcoteq prognoosib tänavuse käibe kolmekordistumist ja kasumi kasvu veelgi kiiremas tempos. Järgmiseks aastaks prognoosib Elcoteq enam kui 50protsendilist käibe kasvu.

Oma põhivaldkonnas, võrgusüsteemide tootmises, oli Ericsson endiselt konkurentsitu: selle üksuse tegevuskasum oli kolmandas kvartalis 14,8 miljardit Eesti krooni. Analüütikud usuvad, et Ericsson suudab võrgusüsteemide tarnijana hoida maailmas juhtpositsiooni veel kolm-neli aastat. Kuid ka selles valdkonnas on Nokia hakanud talle lähenema, tõustes Motorolast ja Lucentist mööda teiseks.

Kokku kasvas Ericssoni kontserni kasum kolmandas kvartalis 52,8 möödunud aasta sama ajaga võrreldes. Maksude-eelne kasum oli 10 miljardit Eesti krooni. Ericssoni käive kasvas 90,2 miljardilt kroonilt 123,2 miljardile kroonile. Nii käive kui kasum ületasid analüütikute prognoose.

Ericssoni kontserni üheksa kuu kasum kasvas mulluselt 14,5 miljardilt kroonilt 44,1 miljardile kroonile. Üheksa kuu käive kasvas 259,1 miljardilt kroonilt 350,4 miljardile kroonile.

Nokia prognoosi kohaselt peaks aastal 2002 mobiiltelefonide kasutajate arv maailmas tõusma miljardini. Praegu on mobiiltelefonituru kasv pessimistlikumate analüütikute väitel aeglustunud, mille põhjuseks on mobiiltelefonikasutajate arvu tõus osa riikides juba üle 60. Nokia püüab oma eduga seda väidet kummutada, öeldes, et 40?50 mobiiltelefoniostjatest ei ole uued kliendid, vaid uue mudeli ostjad.

Autor: ÄP

Hetkel kuum