Kaido Einama • 23. oktoober 2000 kell 9:01

Helmese Internet Islandil juba olemas

Helmese poolt välja pakutud idee katta Tallinn raadiointernetiga on osaliselt Islandil juba realiseerunud: kaetud pole küll pealinna Reykjavikki, kuid alustuseks on proovitud üldist avalikku raadiovõrku ülikoolilinnakus.

Reykjavikist ligi 120 kilomeetri kaugusel asuva Bifrösti majanduskõrgkooli ülikoolilinnak on kaetud Hewlett-Packardi poolt raadiointernetiga, tudengid kasutavad õppimisel sülearvuteid.

Nüüdseks on viimased tudengid loobunud paberi ja pliiatsiga loengus käimisest, õppejõudude ettekanded saab raadiovõrgus oleva arvuti abil laadida serverist ükskõik kus ja loengu ajal sisestatakse slaidide juurde õppejõu kommentaare ja enda märkusi.

Raadiointerneti tugijaamad asuvad koridorides ja maja välisseintel. Levialaga on kaetud ühiselamud, õppehooned, spordi- ja vaba aja ruumid. raadiointernetis saab olla ka paarisaja meetri kaugusel inimtühjal laavaväljal, mis ümbritseb asulat. Võrku ühendatud arvuti andmevahetus on pealtkuulamiskindel.

Islandi ühe suurima arvutifirma Opin Kerfi HF tegevjuht Gylfi Arnason ennustab, et 2003. aastaks on traadita arvutivõrkudest 4% juba avlikud, infrastruktuuri hulka kuuluvad ja üldkasutatavad. Täpselt samamoodi nagu maanteevõrgud.

Arnasoni sõnul peavad avalikud võrgud olema ülilihtsad, nähtamatud (ei ole vaja midagi installeerida), alati töökorras ja turvalised.

Hetkel kuum