23. oktoober 2000 kell 22:00

Kas Tallinna Väärtpaberibörs

Börsile minekuga kiiret ei ole. Ma arvan, et see oleks huvitavam projekt siis, kui börs ise on natuke rohkem hoogu sisse saanud. Praegu võiks see mõjuda halvimal juhul isegi negatiivselt. Juhul kui see missioon ei saaks piisavat huvi taha.

Põhimõtteliselt on mõte huvitav, aga ma pakuks, et see aeg võiks tulla 3-4 aasta pärast. Ma usun, et siis oleks ta huvitav börsiettevõte. Iga uus ettevõte, mis börsile tuleb, annab midagi börsile juurde. Aga TVB puhul pole veel õige aeg.

Kasumit taotlev ettevõte peaks TVB olema. Iseenesest on ta samasugune äriettevõte nagu iga teinegi.

TVB muutmine börsil kaubeldavaks ettevõtteks ? siin olen skeptilisem. Ta pole piisavalt suur. Ei usu, et ta leiaks siin väga agarat kauplemist. Teine asi ? kuhu börsile ta viia. Kui noteerida kusagil välisbörsil, on ta liiga väike ega leia kauplemist. Tallinna börsil teda noteerida ? ei leia olulist majanduslikku mõtet. Börsil noteeritakse, et kaasata kapitali. Ei usu, et TVB peaks TVB kaudu endale kapitali kaasama. No ja noteerida noteerimise pärast on nonsenss.

Pooldan TVB muutmist kasumit taotlevaks ettevõtteks. Ja kui ta seda kord on, miks mitte anda rohkematele inimestele võimalust sinna investeerida. Börsi aktsionärid leppisid küll kokku, et kahe aasta jooksul TVB veel selliseks firmaks ei saa.

Börs peab olema ennekõike ratsionaalselt mõtlev ettevõte. Börsi aktsionäride huvid peavad olema natuke teised kui börsi vahendajate huvid. Muidu võib tekkida huvide konflikte ? börs ei saa teatud asju teha, kui see kahjustab vahendajate huvisid. Samas ei pruugi vahendajate huvid olla turu arengu seisukohast positiivsed.

Olulisem kui noteerimise fakt on see, et börs saaks normaalseks ettevõtteks, mis lähtub oma juhtimisotsuste ning arenguplaanide tegemisel klientide parema teenindamise ning suurema lisandväärtuse pakkumise printsiipidest. Ajalooliselt on börsid olnud ?klubilised? üritused, mida pangad ja maaklerid suunavad oma parema äranägemise kohaselt. Samas on tehnoloogia areng, rahvusvaheline konkurents jm viinud selleni, et institutsioon, millesse on sisse programmeeritud liiga suur hulk inertsi, ei pruugi asjadega kõige efektiivsemalt hakkama saada.

Börsile tulekut takistaks see, et praegu on TVB ja EVK grupi puhul tegu suhteliselt väikese ettevõttega, mille aktsia ei kujuneks eriti likviidseks. Aga elame-näeme, isegi kõige utoopilisemana tunduvad ideed võivad mõnikord teostuda.

Hetkel kuum