25. oktoober 2000 kell 22:00

Domeeninimi nagu firma aadress internetis

Tipptaseme domeeninimede registreerimise võidujooks algas juba 1996. aastal, kui loodi Interneti Ad Hoc komitee, mis formuleeris IANA (Internet Assigned Number Authority) funktsioonid. Domeeninimi on nagu aadress, mille järgi firma võrgust üles leiab. Praegu saab endale registreerida domeeninimesid mitmete reeglite järgi järgmistes gategooriates.

1. Geneerilised tipptaseme domeenid (TLD ? top level domain) lõpevad .com, .net, .org, .mil, .edu, .int, .arpa laienditega. .com, .net ja .org lõpuga domeenid on avatud registreerimiseks kõigile isikutele ja organisatsioonidele globaalses tähenduses, teised vastavatele ametiasutustele.

2. Maatähisega tippdomeenid (ccTLD) lõpevad .kr, .ee, .uk, .no jne laienditega. Eesti maatähis on .ee.

Registreerimise nõuded on maatähisega domeeninimedel erinevad, enamasti nõutakse ?tõestatavat asukohta? konkreetsel territooriumil. Igal domeenil peavad olema määratud administratiivne ja tehniline kontaktisik ja selle domeeni nimede andmebaasi (DNS) hooldaja. Infot leiab erinevate maade domeeninimede kohta aadressilt www.iana.net/cctld/cctld-whois.htm. Igal domeenil peab olema vähemalt kaks sõltumatu püsiühendusega nimeserverit, mille töövalmidust ning andmebaasi korrektsust saab võrgu kaudu kontrollida.

.ee on Eesti riigitähisega tippdomeen. IANAs kinnitatud administratiivne Eesti riigitähisega tippdomeeni kontaktisik on akadeemik Endel Lippmaa ja tehniline kontaktisik Jaak Lippmaa. Nimeserverite ja nimeruumi hooldamise tehnilist tööd teeb Eestis EENet, kes kannab uusi nimesid andmebaasi ja hoolitseb, et EE-nimeserverid oleksid pidevalt töökorras. Administratiivse ja tehnilise kontaktisiku kohus korraldada ning langetada vaidlusalustes küsimustes õiglaseid otsuseid. Täieliku loetelu domeeninimede süsteemi puudutavate dokumentide kohta saab aadressilt www.eenet.ee/teenused/dns_info.html.

Domeeni registreerimine on tehniliselt ja juriidilisest vaatepunktist lihtne. Taotlusavaldust on võimalik saata nii veebipõhiselt kui ka elektrooniliselt e-kirjana. Taotlemise eeltingimus on see, et ettevõte või organisatsioon on registreeritud Eestis.

Oletame, et internetis on vaja jõuda Äripäeva veebileheni. Selleks tuleb aadressiväljale sisestada www.aripaev.ee, mida on kergem meeles pidada kui arvutile paremini mõistetavat jada 194.204.12.75, mis vastab samale aadressile. Domeeninimede süsteem ongi nagu andmebaas, mis need nimed ja numbrid seob.

Autor: Ave Ploomipuu

Hetkel kuum