Madli Zobel • 26. oktoober 2000 kell 13:46

Äripäev: kõrgharidus täielikult tasuliseks

Haridusministeeriumi kava näeb ette, et 2002 aastal väheneb riiklik tellimus ligi tuhatkonnale üliõpilaskoha jagu. Ümberseletatult tähendab see, et 1000 tudengi jaoks muutub kõrgharidus tasuliseks.

Äripäeva homne juhtkiri pakub, et kõrghariduse omandamine tuleb täielikult tasuliseks muuta. Haridusministri pakutud lahendus on poolik. Loomulikult ei saa kõrghariduse omandamist tasuliseks muuta paugupealt. Panna maha aastanumber, kust alates kõik sisseastunud omandavad haridust juba oma raha eest, on võimalik.

Haridusministeeriumi kava peab olema tunduvalt radikaalsem ja kaugemalevaatavam. Lisaks sellele, et kõrgharidus tasuliseks muuta, peab riik lõpuks kaardistama, mida, millise haridusega inimesi vaja on. Et ei valmistataks ette mõttetuid üliõpilasi, kes pärast kooli ei leia tööd.

Äripäeva IT- seminaril märkis ühe ettevõtte juht, et Eestil pole vaja iga aasta kümneid filosoofe, kes peatselt revolutsiooni tegema hakkavad, vaid inimesi kes pärast ülikooli lõpetamist ka tööd leiavad.

Riigitellimus ei pea tähendama ilmtingimata hariduse kinnimaksmist. Mis kasu on näiteks riigi rahaga koolitatud õpetajast, kes kunagi tahvli ette ei lähe, vaid otsib endale tasuvama töö. Mis seal salata, ka Äripäevas töötab omajagu pedagoogiharidusega inimesi.

Hetkel kuum