Viktoria Korpan • 26. oktoober 2000 kell 22:00

Napster on võlunud miljoneid

Üha rohkem võib täheldada järgmist pilti ? inimene tuleb tööle, osaleb hommikusel koosolekul ning kui tema töö pidevalt helistamist ja klientidega või kolleegidega tihedat suhtlemist ei nõua, paneb kõrvaklapid pähe ja sukeldub Napsteri muusikamaailma.

Teismelise ameerika poisi Shawn Fanningu (19) geniaalne lahendus säästab miljonite inimeste raha, mis nad oleksid CD-plaatidele kulutanud. Muusikuid ja plaadifirmasid ei tee see sugugi õnnelikuks.

Eelmisel aastal tegevust alustanud ja USA kõige kiiremini kasvavaks internetilahenduseks nimetatud Napsteri suurimaid vastaseid on maailmakuulus bänd Metallica, kellele ei meeldi, et miljonid kuulavad nende muusikat sentigi maksmata. Kui MTV muusikaauhindade jagamisel tuli Fanning lavale, Metallica logoga t-särk seljas, ja pälvis publikult võimsa aplausi, haigutasid Metallica-mehed demonstratiivselt. Madonnat pahandas tema plaadi ?Music? ilmumine esmalt failidena Napsterisse ja alles siis plaadipoodidesse.

Praegu on Napsteril mitu kohtuasja pooleli, mis võivad tema sõprade jaoks kurvalt lõppeda. Nii kaua, kuni kohtulahendit pole, saavad ka Eesti muusikasõbrad lõpmatuid mp3-sid laadida.

?Olen proovinud Napsterit kasutada oma saate tarbeks,? räägib telesaate Tehnokratt juht Peeter Marvet. ?Vahva oli see, et Napsterit on hästi lihtne pruukida. Vaatasin, kas leiab Eesti muusikat, leidsin Push Up?i, tõmbasin oma arvutisse. Umbes tunni pärast vaatasin, et keegi teine oli omakorda mu arvutist Push Up?i tõmmanud.?

Pidevat Napsteri kasutajat pole Marvetist saanud. ?Tööl mina kas teen tööd või räägin inimestega,? põhjendab ta. ?Kodus on mul väike laps, seega pole eriti palju aega arvutis muusika kuulamiseks, kuulan pigem raadiot.?

?Ühest küljest, kui meie lugusid Napsteris levitatakse, on see hea reklaam,? räägib ansambli Vice Presidents liige Ketlin Tahvonen (Kessu). ?Teisest küljest, kui album oleks väljas ning seda ei ostetaks ja saadaks internetist tasuta, see oleks rahaline kahju, eriti Eestis, kus turg on niigi väike.?

?USAs pole veel Napsteri juhtum lõplikku kohtulahendit saanud, Eesti seaduste kohaselt on muusika levitamine legaalne ainult autori nõusolekul,? ütleb Eesti Autorite Ühingu projektijuht Mario Kivistik. ?Nõusolekuta muusika levitamisel kaasneb füüsilise isiku puhul kriminaalkaristus.?

Hetkel kuum