Ülo Toomsalu • 27. oktoober 2000 kell 6:14

Swedbank: Eesti aktsiad on riskantne investeering

Eesti aktsiad on riskantne ja spekulatiivne investeering, mistõttu Eestisse on vara investeerida, leiab Hansapanga suuraktsionäri Rootsi Swedbanki peaökonomist Hubert Fromlet, kirjutab Postimees.

Teisipäeval Stockholmis avaldatud raportis hindab Swedbank Baltimaid väga atraktiivseks ja kiiresti arenevaks piirkonnaks. Eelkõige tõstetakse esile Eestit ja Lätit, millele rootslased prognoosivad järgmiseks aastaks Läänemere piirkonna kiiremaid kasve. Eesti majanduskasvuks prognoosib Swedbank 5,5 ja Lätile viit protsenti.

Hoolimata Eesti headest majanduskasvu väljavaadetest on Eesti aktsiatesse investeerimine Swedbanki hinnangul veel riskantne. Eelkõige on see tingitud ebaselgetest välispoliitilistest tulevikuväljavaadetest ning Venemaa-riskist.

Swedbanki peaökonomist Hubert Fromlet leiab, et küsimus, kas on aeg investeerida börsidele Riias, Tallinnas või Varssavis, on natuke varane. 'Kuigi sealsed majandused on saneerimisel ja suurenev stabiilsus kaitseb inflatsiooni vastu, on panused seal siiski väga spekulatiivsed,' kommenteeris Fromlet. 'Börsid on seal võrdlemisi väikesed ja noteeritud ettevõtete arv samuti, mis alati on riskiks. Peale selle on ka valuutariskid - eriti Poola zlott ja Leedu litt võivad euro suhtes langeda.'

Trigon Capitali analüütiku Toomas Reisenbuki sõnul on Swedbanki esindaja seisukohad üllatavad. 'Loomulikult on meil riskid suuremad kui mõnel teisel turul, kuid see on ka aktsiahindades arvesse võetud. Rootsist on tulnud ka vastupidiseid seisukohti,' märkis Reisenbuk.

Hetkel kuum