Kristina Traks • 29. oktoober 2000 kell 22:00

Hansapank võttis võimu Ühinenud Meiereides

Ühinenud Meaiereide nõukogust tagandati ettevõtte senised aktsionärid ja loojad Aivar Pärgmäe, Andres Vinni, Jaan Madis ja Priit Tamme. Nõukogu uueks liikmeks nimetati Hansapanga saneerimisosakonna juhataja Teet Mõtte. Vaatamata vaevaliselt kulgenud saneerimisele kavatseb Hansapank Ühinenud Meiereid lähima aastaga müügikõlbulikuks muuta.

?Me pole huvitatud piimatööstuse omamisest ja tahame selle ettevõtte juba lähiaastal ära müüa,? ütles Hansapanga investeerimispanganduse osakonna juhataja Tõnu Pekk. ?Kui ettevõte ei suuda panga ees täita oma kohustusi, siis peab kreeditor oma huve kaitsma ja seda me praegu seda ettevõtet omades ka teeme.?

Ühinenud Meiereisid on Hansapank tulutult püüdnud Soome Valiole müüa ning on üritanud ettevõtet liita Hansa Liisingu suure laenukliendi Lactoga. Tõnu Pekk ütles, et ta ei saa öelda, kas praegu toimuvad läbirääkimised mõne võimaliku piimatööstuse ostjaga või mitte.

Valiole kuuluva Laeva Meierei nõukogu liige Mati Mölder ütles, et Valio inimesed käisid tutvumas kõigi Ühinenud Meiereide tehastega, kuid hinnani kõnelustes ei jõutudki, sest soomlaste arvates vajas Ühinenud Meiereid väga suuri euroinvesteeringuid. ?Arvestades ülitihedat konkurentsi Eestis ja siinse turu väiksust, ei usu ma, et mõni välisinvestor praegu Ühinenud Meiereidest väga huvitatud oleks,? rääkis Mölder. ?Pigem peaks siin piimatööstusi vähemaks jääma.?

Ühinenud Meiereides töötab praegu 480 inimest. Pool aastat ettevõtte saneerijana ametis olnud Rudolf Kuldkepp on selle aja jooksul koondanud 45 inimest ja kolinud Ühinenud Meiereide peakontori Tartust Paidesse. Kuldkepi sõnul on inimeste arv praegu tõepoolest liiga suur, optiamaalne töötajate arv oleks 200?250. ?Alles augustis pidime liituma Lactoga ning selliste asjaolude tõttu pole saanud inimeste arvu vähendada,? ütles Kuldkepp. ?Koondatud on raamatupidajaid ja niiöelda dubleerivaid ametikohti.?

Tõnu Peki sõnul on saneerimine Ühinenud Meiereides sujunud vaevaliselt seetõttu, et kreeditoride ja aktsionäride huvid on olnud erinevad. ?Kuni tänaseni ei saanud ju pank ainuisikuliselt otsustada, mida tuleb teha,? ütles Pekk.

Hansapanga laenuriskide hindamise seitsmeastmelise tabeli järgi on Ühinenud Meiereide hinnang 5?6, mis tähendab, et firma on pankroti lähedal. Sellises olukorras firmasse palkab pank saneerija.

Hansapank on omandanud 93,4 Ühinenud Meiereide aktsiatest. Laenu on Hansapank ettevõttele andnud 100?150 miljonit krooni. Hansapangale kuulub ka Britannic Eesti ASi Sõmeru saeveski ja kinnistu, mille pank omandas 52 miljoni kroonise võlanõude katteks. Hansapanga riskidirektori Aivar Rehe kinnitusel on pangal sõlmitud eelleping saeveski ja kinnistu realiseerimiseks hiljemalt 2001. aasta jaanuari lõpuks.

Hetkel kuum