ÄP fototoimetus • 31. oktoober 2000 kell 22:00

Netcom läheb Lätis lauspealetungile

Juba lähikuudel on oodata mobiilsidehindade järsku langemist ning pikemas perspektiivis lubab Netcom (kaubamärgi all Tele2) taotleda ka fikseeritud telefoniteenuste pakkumise litsentsi, teatas firma Riias antud pressikonverentsil.

Netcom AB, mille käes on Eesti üks suuremaid internetifirmasid OÜ Levicom Broadband ehk Tele2, mobiilsideoperaator Q GSM ja kaabellevifirmad, ostis Läti suuruselt teise mobiilside operaatori 5,1 miljardi Eesti krooni eest oktoobri lõpus.

Selle asemel et võistelda riigi osalusega Läti Mobiiltelefoniga juba olemasoleva turu jagamise eest, lubab Netcom Lätis keskenduda veel väljaarenemata turule.

?Turul on nii palju ruumi,? ütles Baltcomi tegevjuht Bill Butler. Lätis on mobiiltelefone poole vähem kui Eestis ehk vaid 15 protsendil elanikkonnast. 28 protsenti turust kuulub Baltcomile.

Ajalehele The Wall Street Journal antud intervjuus ütles Butler, et Netcom on ?Eestis tehtud vigadest õppust võtnud?. Eestis jättis Netcom kohaliku operaatori ostmise järel vana juhtkonna ametisse, et siis näha, kuidas turuosa kiiresti kokku sulas. Rootsi firmal ei jäänud muud üle kui juhtimine üle võtta.

Olukorra muutmiseks alandas Netcomi Eesti tütarfirma agressiivselt hindu ning tõi uute klientide saamiseks turule odavad teenused ja sooduspaketid.

Butleri sõnul kavandab firma sama strateegiat juba tuleva aasta algusest ka Lätis.

?Hinnad lähevad kiiresti alla,? ütles Butler Riias. ?Meie strateegia on hindu dikteerida.?

Butler teatas ühtlasi, et Baltcom GSM hakkab välja arendama juhtmeta lairibavõrgu teenuseid väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele ning plaanib ka Lätis avada Netcomi internetiportaali Everyday.com.

Baltcom GSMi levi parandamiseks ja kvaliteedi tõstmiseks tahab firma investeerida lähemal kahel-kolmel aastal umbes 50 miljonit dollarit.

Baltcom GSM, mille asutasid 1997. aastal Läti Alina ja Ameerika Metromedia ning Western Wireless, on esimesed aastad tegutsenud kahjumiga, mis on areneva firma puhul tavaline. Firmal on kokku umbes 100 000 klienti.

Läti suurim mobiilsideoperaator on Läti Mobiiltelefon, millest Rootsi Teliale ja Soome Sonerale kuulub kummalegi 24%. Firmal on umbes 250 000 klienti.

2003. aastal, kui lõpeb Lattelekomi monopol fikseeritud telefonside teenustele, plaanib Netcom konkureerida ka selles valdkonnas, ütles Netcomi kontserni asedirektor Johnny Svedberg.

Leedus on firmal alles suhteliselt hiljuti loodud mobiilsideoperaatorfirma Tele2 Lietuva.

Autor: ÄP

Hetkel kuum