Ülo Toomsalu • 1. november 2000 kell 6:09

Eestis puuduvad poolepromillise joobe tuvastamiseks alkomeetrid

Kui riigikogu tahab lubada juhid autorooli poolepromillise alkoholijoobega või määrata joobeastmete täpsed piirid, tuleb riigil rahakotti kergendada kümnete miljonite kroonide võrra, mis kuluvad mõõteseadmete ostuks ja kasutamiseks, kirjutab Postimees.

Politseiameti haldusosakonna tehnikatalituse inspektori Raul Sihveri sõnul pole praegu õiguslikult vahet, kas patrullpolitseinik laseb roolijoodikul puhuda kantis külgedega tee-klaasi ja seda siis nuusutab või ulatab ta kahtlusalusele huulikuga varustatud kümne tuhande kroonise alkomeetri.

'Seade, mida politsei kasutab, pole täppismõõteriist, vaid ainult tester ehk indikaatorseade, mis näitab, kas inimene on joobes,' selgitas Sihver.

Tallinna liikluspolitsei komissari Villu Vane sõnul peab valitsus leidma raha täppisalkomeetrite ostuks. 'Mujal maailmas on politseijaoskondades laual kastid, millesse puhumine annab väga täpse joobeastme näidu, mida arvestatakse ka kohtus tõendina,' ütles Vane.

Soome liikluspolitsei ülemkomissar Olavi Lempinen ütles Postimehele, et sealne politsei tohib karistada vaid täppisseadme näidu või vereanalüüsi tulemusel tuvastatud joobe eest.

Gaasianalüsaatori põhimõttel töötavad seadmed maksavad olenevalt täpsusastmest ja varustusest 100 000- 200 000 krooni. Kui igasse Eesti 47 linna ostetaks 150 000 krooni maksev seade, kuluks kokku 7 050 000 krooni.

Hetkel kuum