Ülo Toomsalu • 2. november 2000 kell 6:23

Dollar on kergitanud paberi hinda viiendiku võrra

Aasta algusest on paber muutunud USA dollari ja tselluloosi kallinemise tõttu kuni viiendiku võrra kallimaks. Üks tonn paberit, mille peale saab trükkida kooliõpikuid, on kallinenud näiteks aasta alguse 12 000 kroonilt praeguseks umbes 14 000 kroonile, kirjutab Eesti Päevaleht.

'Paberi hinnatõus tuleneb dollari kursi tõusust, sest mets iseenesest ei ole ju kallimaks läinud,' ütles kirjastuse Avita finantsdirektor Toivo Sepp.

Modo Paper Eesti ASi tegevdirektori Külli Meisteri sõnul on paberi kallinemine põhjustatud tselluloosi hinna tõusust. Eelmise aasta kevadel maksis tonn tselluloosi umbes 460 dollarit, praeguseks juba 750 dollarit, märkis Meister. Sellele tuleb veel lisaks dollari kallinemine viimasel ajal, lisas ta.

Paberifirma Papüürus trükipaberi müügijuht Hainer Õunapuu ütles, et paberi hinnatõus on tingitud selle vähesest tootmisest. 'Tõus võib mõne paberi puhul ulatuda kuni 20 protsendini,' kinnitas Õunapuu. Trükimahud on kasvanud, uusi paberitehaseid aga pole eriti juurde tehtud, selgitas ta. See probleem on kogu Euroopas.

'Kasum langeb, tuleb otsida kohti, kus saab odavamalt trükkida,' märkis Sepp.

Õpikuid laseb Avita praegu trükkida Lätis ja Leedus. Varsti hakkame võib-olla T?ehhis trükkima, märkis Sepp.

Hetkel kuum