Kristi Malmberg • 2. november 2000 kell 22:00

Mõis säilitas venelaste abil võimu

Rahva Valik sõlmis küll laupäeval koalitsioonileppe Keskerakonnaga, kuid jättis eile istungile tulemata, mistõttu kukkus läbi nii linnapea kui ka volikogu esimehe Rein Voogi umbusaldamine. Selle sammu eest saab Rahva Valik vähemalt kaks abilinnapea- ja kaks linnaosavanemakohta.

Kaks nädalat kestnud võimuvõitluse selline tulemus oli mõnevõrra üllatav, sest veel eile hommikul polnud selge, kes kelle poolt hääletab. Lõplik kokkulepe kolmikliidu toetamiseks sõlmiti Rahva Valikuga vaid poolteist tundi enne volikogu istungi algust.

?Keskerakonna analüütikud tegid umbusaldushääletuse tulemusi prognoosides kehva tööd,? ütles Mõis pärast umbusaldushääletuse läbikukkumist..

Laienenud koalitsioonis on nüüd koos omavahel üsna halbades suhetes olevad vene erakondade esindajad. Mõis lubas, et oskab koalitsiooni koos hoida ka sellises olukorras.

Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare hinnangul jääb Rahva Valiku fraktsiooni enda poole võitnud koalitsioon ebastabiilseks ning ei püsi kaua. ?See on Mõisa Pyrrhose võit,? ütles ta. ?Nende lubaduste hulk, mida Mõis peab nüüd täitma, on suurenenud veelgi.?

Savisaar ütles Rahva Valiku üleminekut kommenteerides, et Rahva Valiku eesmärk on olnud algusest peale teise vene fraktsiooni, Rahva Usalduse asemel koalitsiooni asuda. ?Rahva Valik näitas, et on ebausaldusväärne partner,? tõdes Savisaar.

Keskerakond oleks võimule tulles andnud Rahva Valikule linnavolikogu esimehe koha.

Savisaare sõnul tuleb Mõisal nüüd linnavalitsus ümber korraldada, samas ei muuda see linnavalitsust sugugi stabiilsemaks. Ta lisas, et peale nende lubaduste, mis antud Rahva Valikule, on linnapea midagi lubanud ka Demokraatliku Partei peasekretärile Jaan Mölderile.

Volikogus ühe kohaga esindatud Demokraatlik Partei saab oma toetuse eest koalitsioonile endale vähemalt ühe linnaosavanema koha. Lisades sellele veel kaks Rahva Valikule lubatud kohta on oodata kolme praeguse linnaosa vanema lahkumist.

Tõenäoliselt vahetab võimuliit esmajärjekorras välja koalitsioonist lahkunud Koonderakonda kuuluva Kristiine linnaosa vanema Juhan Hindovi.

Väheusutav on varasemate spekulatsioonide täitumine, mille kohaselt oleks vene poliitikud võimuliidu toetamise eest saanud kesklinna vanema kohta.

Koalitsiooni suurim fraktsioon Isamaaliit hoiab enda käes nii linnapea kui ka Kesklinna vanema kohta. Rohkem linnaosavanema kohti Isamaaliidule ei kuulu.

Jüri Mõisa umbusalduse poolt hääletas 24 ja Rein Voogi umbusalduse poolt 23 volikogu liiget. Umbusalduse läbiminekuks on vaja volikogu enamuse toetust ehk 33 poolthäält.

Hetkel kuum