Inge Rumessen • 5. november 2000 kell 22:00

Börsifirmad tõotavad kopsakat omanikutulu

?Enamiku börsiettevõtete kapitaliseis on suhteliselt turvaline,? ütles investeerimispanga Suprema peaanalüütik Veikko Maripuu.

?Äritegevuse kasv võimaldab neil sularaha ülejäägi tõttu välja maksta suuri omanikutulusid. Samas leiavad mitmed otstarbekama investeerida siiski ettevõtte arengusse,? lisas ta.

Auto turbatarvikute tootja Norma teatas hiljuti headest majandustulemustest. Kuigi nende bilanss on kasumiaruande pealt väga tugev, pole nad eriti innukad dividende maksma ning investeerivad seoses emafirma poolse ülevõtmisega uutesse liinidesse, rääkis Maripuu.

Eelmise majandusaasta eest maksis Norma omanikele dividenditulu kolm krooni aktsia kohta.

Ühispanga kapitaliturgude strateegi Aivo Kanguse hinnangul võimaldaks Norma aasta kasum maksta 11?12 krooni omanikutulu aktsia pealt, kuid lubadus hoida kõrget likviidsust viib summa 5 kroonini.

Eesti Telekomi dividendimakse jääb analüütikute hinnangul 4?5 krooni piirimaile.

?Telekomil on jätkuvalt tugev bilanss ning omakapitali rohkem, kui tal meie arvates tarvis oleks,? ütles Trigon Capitali peaanalüütik Toomas Reisenbuk. ?Kui neil mingi investeerimisprojekt plaanis on, siis on see muidugi õigustatud.?

Tänavu eelmise majandusaasta eest omanikele aktsialt 5 krooni omanikutulu maksnud Hansapanga dividendide väljamaksmist tuleval kevadel mõjutab oluliselt Leedu hoiupanga erastamine. Analüütikute hinnangul on Hansapank suhteliselt likviidne ja otstarbekas on edaspidise kasvu nimel pigem investeerida kui tulu omanikele lihtsalt välja maksta.

Toomas Reisenbuki sõnul on Hansapanga investeeringumaht Leedu panga erastamisse ligi miljard krooni, mis oluliselt piirab dividendide väljamaksmise võimalust.

?Kui erastamine ära jääb, siis ma küll ei tea, kuhu see raha pannakse,? ütles Aivo Kangus. ?Sel juhul oleks 5?6 krooni aktsia pealt täiesti ootuspärane.? Kui erastamine õnnestub, ei ületa Hansapanga omanikutulu Kanguse sõnul 1 krooni aktsia kohta.

Merko Ehituse majandustulemustele ei avalda Läti ja Leedu osa analüütikute hinnangul suurt mõju, mistõttu võib ettevõtte dividendimäär hea rahavoo tõttu ulatuda kuni 2 kroonini.

Viisnurk uue tehase rajamisega kaasnevate kulutuste tõttu analüütikute sõnul dividende ei maksa.

Hetkel kuum