Ülo Toomsalu • 6. november 2000 kell 6:14

Tapetute lapsed saavad riigilt kümneid tuhandeid kroone

Tulevast aastast hakkavad kurjategija käe läbi hukkunu lapsed, samuti kuriteo tagajärjel üliraske kehavigastuse või kuus kuud kestva terviserikke saanud isikud saama riigilt hüvitist, mille tarvis on eelarves ette nähtud 800 000 krooni, kirjutab Postimees.

Kui see seadus juba kehtiks, oleks ka hiljuti Tallinnas Viru hotelli juures tapetud 17aastase Kirilli vanematel võimalus saada riigilt täiendavat abiraha lisaks praegusele 1450kroonisele matusetoetusele, ütles sotsiaalministeeriumi sotsiaalkindlustuse ja toetuste osakonna juhataja kohusetäitja Merle Malvet.

Hüvitis laieneb ka mõrvatute lastele, kellele makstakse täiendavat ülalpidamistoetust 18aastaseks saamiseni. Toetuse suurus oleneb lapsevanema mõrvaeelsest kuue kuu keskmisest sissetulekust, see makstakse välja igal kuul võrdsete osadena. Hüvitise kogusumma ei tohi ületada 50 000 krooni.

Kõikide kuritegude korral riik siiski omastele või kannatanutele hüvitist ei maksa. Raha ei saa juhul, kui ohver osales kuriteos, kutsus selle esile või ei teatanud sellest 15 päeva jooksul politseile, ehkki tal oleks olnud selleks võimalus.

Hüvitise maksmiseks peab kahju määrama kindlaks politseiuurija. Keskkriminaalpolitsei abidirektor Kersti Jundas aga ütles eile, et pole uuest hüvitise liigist veel kuulnudki.

'Isikuvastaste kuritegude puhul on kahju väga raske rahasse ümber arvestada,' lausus Jundas. 'Ei kujuta ette, millise koefitsiendi saab määrata isa, ema või lapse elule.'

Hetkel kuum