Kaja Koovit • 9. november 2000 kell 22:00

Eesti Telekom üllatas suure kasumlikkusega

Eesti Telekomi kolmanda kvartali käive oli 974 mln krooni ja puhaskasum 330 mln krooni. Selle aasta üheksa kuuga olid ettevõtte äritulud 2,95 mld krooni ja puhaskasum 871 mln krooni.

Analüütikud ootasid ettevõtte üheksa kuu tulemuseks 835 miljoni krooni suurust kasumit ja 3 miljardi krooni suurust käivet.

?Tulemus on kasumi ja marginaalide osas hea, muret teeb aga käibe oodatust suurem langus,? ütles investeerimispanga Suprema peaanalüütik Veikko Maripuu.

Telekomi EBITDA (kulumiga korrigeeritud tegevuskasum) marginaal oli üheksa kuu kokkuvõttes 54% ja kolmandas kvartalis 56,5%. Analüütikud ootasid marginaali langust alla 53% taseme.

Halb uudis on see, et mobiilside tulu ühe kliendi kohta (ARPU) on langenud veel 8,3% ning ulatus septembris 430 kroonini (juunis oli 469 krooni), kommenteeris Ühispanga turuanalüüsi divisjoni direktor Sven Kunsing telekomi majandustulemusi portaalis U-Plaza.

Eesti Telekomi juhatuse esimees Jaan Männik ja finantsjuht Hille Võrk prognoosisid eilsel pressikonverentsil Telekomi EBITDA marginaali ja mobiiltelefoni ARPU edasist langust. Millisele tasemele, ei soostunud Telekomi juhid avaldama.

Maripuu sõnul võib selle aasta kokkuvõttes EBITDA marginaal jääda 53% tasemele, kuid tuleval aastal peaks langema 51 protsendini.

Kui atraktiivseid investeerimisobjekte ei leita, võib Eesti Telekom omakapitali struktuuri parandamiseks maksta aktsionäridele dividendideks rohkem kui praeguse pikaajalise strateegia kohaselt määratletud 50% puhaskasumist, kinnitasid Telekomi juhid pressikonverentsil.

Vaatamata oodatust parematele majandustulemustele ei kavatse analüütikud aktsia fundamentaalselt põhjendatud hinnatasemeid tõsta, sest ettevõtte väärtuse hindamisel saab otsustavaks järgmisel aastal avanev konkurents.

?Ma ei näe survet ettevõtte õiglase hinna tõstmisele, pigem võib hinnasiht allapoole nihkuda,? lausus Maripuu.

Äripäeva analüütik Peeter Koppel märkis, et telekommunikatsioonisektori trend maailmas on langev, ja arvestades, et Eesti Telekomi GDRid on Londoni börsil noteeritud, võib sealne spekulatiivne müügihuvi langetada ka Telekomi aktsia hinda.

Eesti Telekomi aktsia hind tõusis eile Tallinnas heade majandustulemuste mõjul 2,3 protsendi võrra ja sulgus 100,75 krooni tasemel.

Hetkel kuum