13. november 2000 kell 22:00

Dagens Nyheter: Rootsi kaks tuntuimat laevaehituseksperti tulid eraldi samale järeldusele, et on vaja korraldada uus Estonia laevaõnnetuse uurimine.

Göteborgi Chalmersi ülikooli laevakonstruktsioonide professor Anders Ulfvarsson ütleb valitsusele saadetud kirjas, et puudused rahvusvahelise uurimiskomisjoni töös on liiga tõsised, et kogu uurimise usaldusväärsus kahtluse alla seada. Ei saa välistada, et vesi on tulnud laeva juba enne vöörivisiiri ärakukkumist läbi laevakeres oleva augu, sulgemata autotekiluukide või ventilatsiooniavade kaudu. Professori arvates peaks uue uurimise tegema uus rahvusvaheline komisjon, sest Rootsis pole selleks piisavalt kompetentseid inimesi.

Ka Stockholmi tehnikaülikooli professor Olle Rutgersson leiab, et rahvusvahelise komisjoni uuringut on põhjust täiendada, sest endiselt on küsimärgi all, kust tuli laeva suurel hulgal vett ja miks laev nii kiiresti uppus. Erinevalt Ulfvarssonist ei usu Rutgersson augu võimalusse, tema arvates peaks täiendav uurimine kaitsma ametlikku uuringut.

Dagens Industri: Euroopa Keskpank (EKP) on kümne päeva jooksul neli korda teinud ühisraha euro toetuseks tugioste, ent kuna teised keskpangad pole appi tulnud, siis on toetuste mõju jäänud väikseks ja euro endiselt nõrk.

Lisapinget eurotsoonis lisab kasvav inflatsioon, mis septembris tõusis 2,8 protsendile ehk 0,8% üle keskpanga seatud piirmäära. Et Wim Duisenbergi juhitav EKP pole aastas seitsme intressitõstmisega suutnud eurot tugevdada, siis näevad analüütikud tugiostudes keskpanga meeleheitlikku katset euro usaldusväärsust tõsta.

Financial Times: Nagu näitab FT eurokasvuindikaator, aeglustub eurotsooni majanduskasv kolmandas kvartalis. Selle kohaselt suureneb 11 rahaliidu riigi majanduskasv kolmandas kvartalis 3,2%, kusjuures teises kvartalis oli kasv 3,7%. Neljandaks kvartaliks ennustab indikaator majanduskasvuks 3,4%, mis on samuti vähem kui oktoobris pakutud 3,8%.

Hetkel kuum