Priit Harik • 14. november 2000 kell 22:00

Eputamine areneb investeerimiseks

Olen juhtunud poes kuulma arutelu, et kas 100 krooni maksev seebialus on röövimine või usub poepidaja tõesti, et tema kaup seda raha väärt on. Sisustussalongi Dekoor sisearhitekt Toomas Korb ei pea oma klientidele enam loenguid pidama disainmööbli väärtusest ja selgitama segisti viiekohalist hinnasilti. Korbi hinnangul on jõukama kliendi disainiteadlikkus ja suhtumine kallisse mööblisse viimasel ajal jõudsalt paranenud. Põhjuseks toob ta erialase ajakirjanduse selgitustöö ja reisidelt saadud kogemused. Korb ütleb: ?Kallist Euroopa disainkaupa saab vaadelda investeeringuna. Piiratud partiidena toodetud nagi või laualampi on võimalik hiljem huvilistele soetushinnast suurema raha eest maha müüa. Hinnaline sisustus väärtustab kinnisvara.?

Väikeses koguses ja tellimise peale valmistatav kallis kodusisustus võimaldab inimestel rakendada fantaasiat. Järjest sagedamini tulevad disainerite juurde või müügisalongidesse kliendid, kes otsivad lampi või kraanikaussi, mis vaid nende peas eksisteerib. Koos lapatakse läbi kilode viisi katalooge ja püütakse leida võimalikult täpne vaste fantaasiale. Max Schön Eesti müügikonsultandi Eve Teppani juurde saabuvad köögi- ja vannitoasisustuse soovijad suisa isejoonistatud eskiisidega. Päris ?oma? ei saa kliendile pakkuda, küll aga väikeses koguses toodetud ja tellija värvisoovidega arvestavat kvaliteetkaupa. Tihti leitakse kataloogidest uusi ja värskeid ideid.

Mööblisalong Inspira disainer Ruth Kaasik toob kliendikesksest lähenemisest rääkides näite, et üle 26 000 krooni maksva Pasquali vahtravineerist kraanikausi tellimisel tuntakse huvi, kas klient soovib parem või vasakpoolset valamuosa. Enamik tooted valmistatakse tellimuse peale ning kliendi erisoove arvestades.

Puidust kraanikaussi pole Kaasiku sõnul raskem hooldada kui roostevaba valamut. Pigem vastupidi, sest spetsiaalne hooldusvaha on kraanikausiga juba kaasas. Eve Teppan hoiatab, et aastatepikkune garantii eksklusiivkaubale ei tähenda, et toodetesse võiks hoolimatult suhtuda. Kümneid tuhandeid maksev segisti võib kiirelt katki minna, kui eiratakse soovitust paigaldada kodusele veevärgile lisaseadmed ja meie torudes jooksev sogane vesi jääb filtreerimata.

Kallis kaup võib rikneda ka valesid puhastusvahendeid kasutades. Kroomitud pindu ei tohi näiteks puhastada alkoholi sisaldavate pesuainetega. Varuosade pärast pole vaja muretseda. Eve Teppani sõnul saab neid valmistajalt tellida veel kümme aastat pärast mudeli tootmisest maha võtmist.

Kuna eksklusiivsel kaubal on reeglina ka muljetavaldav hind, ei toodeta seda lattu seisma. Seega tuleb arvestada suhteliselt pika tarneajaga. Inspirast saab kauba kõige kiiremini kätte kahe kuuga, mõne toote puhul võib ooteaeg venida nelja kuuni.

Eestis käivad kallihinnalisi kööke ja vannitubasid ostmas jõukad idanaabrid. Sama toote hinnavahe Tallinnas ja Moskvas on nii suur, et tasub pika reisi ja hilisemad transpordikulud ära.

Hetkel kuum