ÄP fototoimetus • 15. november 2000 kell 22:00

Comdexi messil võimutsevad intelligentsed masinad

13.-17 novembrini toimuval Comdexi tehnoloogiamessil Las Vegases esitletakse nagu eelmistelgi aastatel emitmesuguseid tehnikasaavutusi, mis hiilgavad intelligentsusega. Näiteks häält tundev turvatarkvara, liikluses orienteeruvad autod, robot-klienditeenindajad.

Messi on pisut varjutamas interneti- ja tehnoloogiafirmade viimase aja oodatust kehvemad tulemused ja enamik eksponeeritud asju on umbes aasta tagasi kontseptsioonidena juba tehnikahuvilistele tuttavad. Sel aastal vaid selle vahega, et tühjadest disainerite lihvitud karpidest on jõutud töötavate katsemudeliteni.

Veritel esitles Comdexil salasõna asendavat hääletuvastust, mis nagu sõrmejäljelugejagi ei nõua inimeselt millegi meeldejätmist ja on iga kasutaja puhul unikaalne. Uus tarkvara suudab selle unikaalsuse tuvastada ja erinevaid hääli kasutajatega siduda.

Veritel loodab oma toodetele kasutust leida panganduses, e-äri lehekülgedel ja telefoniteenuste puhul, kus saab loobuda inimesest klienditeenindajana ja usaldada suhtlemine arvuti hooleks. Häälega saab anda ka digitaalallkirja.

Häälega tegeleb messil ka EleTel, kelle toode ETPlayer lubab pihuarvutite kaudu edastada häälsõnumeid. See tähendab, et pihuarvutit saab varsti kasutada ka telefonina. Messilt võib leida arvutihiire, mis paneb arvuti tööle vaid siis, kui selle küljele peidetud sõrmejäljelugeja kasutaja sõrme ära tunneb, ja klaviatuuri, mille ?enter?-klahv samuti sõrmejälge kontrollib.

2001. aasta märksõnaks saab traadita võrkude võidukäik. Kiirused lähenevad kaableid mööda liikuva info kiirustele, seadmete hinnad langevad ja traadita võrk tungib kõikjale. Firma NetGear pakub kodukasutajatele ülikiiret raadioühendust kuni 10 Mb/s, millest piisab kogu sidevajaduse rahuldamiseks telefonist internetini. Traadita võrguga hakkab koju tungima ka aastaid ennustatud uus sisu: digitaaltelevisioon, -raadio ja interaktiivsed multimeediateenused. Raadiovõrgu tulevikku ennustavad ka pihuarvutid, mille peamine eesmärk on tagada internet igal pool ja hoida käeulatuses päevaplaan, kirjavahetus ja kontaktide andmebaas.

Autor: ÄP

Hetkel kuum