Ervin Soon • 19. november 2000 kell 22:00

Omavalitsused peavad uut valemit paremaks

Eesti omavalitsusliitude koostöökogu ja ministeeriumide vahelise komisjoni istungil jäädi varem kinnitatud otsuse juurde, et uuest aastast hakkab riik maksma omavalitsustele toetust uue valemi kohaselt.

Uue valemiga saaksid tuleval aastal raha juurde muuhulgas Harjumaa ja Tartumaa vallad, miljoneid kroone kaotaksid aga näiteks Ida-Virumaa, Põlva, Viljandi ja Jõgeva maakonnad.

?Istungil küsiti, kas omavalitsusliidud on riigitoetuse uue või vana valemi poolt. Ükski liit ega ka linnade liidu esindaja vastu ei olnud,? ütles omavalitsusliitude ühenduse esimees Urmet Müürsepp. Ta lisas, et tõenäoliselt on siiski mõned omavalitsused uue valemi vastu, kuna see vähendaks tulevast aastast neile makstavat riigi toetust võrreldes varasemaga oluliselt, kuid avalikku protesti ei ole keegi esitanud.

Rahandusministeeriumi kohalike omavalitsuste talituse juhataja Veiko Tammearu ütles, et kuigi valitsus on praegu esitanud riigikogule riigieelarve eelnõus veel vana valemi, saab valemit asendada. Omavalitsuste ja ministeeriumide komisjoni otsus edastatakse riigikogu rahanduskomisjonile.

Rahanduskomisjoni esimees Kalle Jürgenson ütles, et seni ei ole valemi muutmist arutatud ei rahanduskomisjonis ega ka koalitsioonipartneritega. Jürgenson peab võimalikuks, et ettepaneku valemit muuta teeb riigikogule kas rahanduskomisjon või keegi riigikogu liikmetest. Lõpliku otsuse valemi asendamiseks teeb riigikogu.

Kui senises valemis arvestati riigi toetust üksikisiku tulumaksu prognoositava laekumise järgi, siis edaspidi kavatsetakse hakata arvestama omavalitsusele kahe viimase aasta jooksul tegelikult laekunud üksikisiku tulumaksu suurust.

Valemi järgi kannatavad rohkem haldusüksused, kus tööpuudus on kõige kiiremini kasvanud ja tulumaksu laekumine seega kõige enam kahanenud. Mitu omavalitsusjuhti on kinnitanud, et uue valemiga jäävad vaesed omavalitsused veel vaesemaks ja rikkad saavad veel rikkamaks. Enamik omavalitsusi peab siiski uut valemit paremaks, kuna eelarve koostamisel on tulumaksu laekumise prognoosimine ebatäpsem kui tegeliku laekumise arvestamine.

Hetkel kuum