ÄP fototoimetus • 19. november 2000 kell 22:00

Soome suurtööstus tahab veel ühte tuumajaama

Soome suuruselt teine energiaettevõte Teollisuuden Voima (TVO) esitas läinud nädalal valitsusele taotluse rajada viies tuumajaam, mille võimsuseks oleks 1000?1600 MW. Kui kinnitus saadakse, võiks jaam töös olla 2008. aastal.

Sellega oleks Soome ainus riik Euroopas, mis kavandab uue reaktori ehitust, samas kui näiteks Rootsi ja Saksamaa on asunud tuumaenergeetikast loobuma.

Soome energiatööstuse föderatsiooni Finergy hinnangul kasvab Soome energiavajadus eeloleval 15 aastal enam kui 20 ? praeguselt 80 miljardilt kilovatt-tunnilt umbes 2015 miljardile kilovatt-tunnile aastaks 2015.

Selleks on juurde vaja 3800 MW täiendavaid energiatootmise võimsusi.

Kui Soome suurendaks söe, masuudi või gaasi osa energiatootmises, ei suudaks riik täita 1997. a Kyoto kliimakonverentsil võetud eesmärke vähendada kasvuhoonegaase, mis põhjustavad kliima soojenemist.

Tuumajaama pooldajate sõnul on tuumaenergia ainus viis, kuidas heitmete hulka vähendada. Vastaste sõnul on keskkonnariskid liiga suured. Reedel korraldasid Greenpeace?i aktivistid Helsingis meeleavalduse TVO suurosaniku UPM Kymmene kontori ees.

?Kui see loob tohutu jäätmemäe, pole tegemist jätkusuutliku lahendusega,? toetas vastaseid ka ELi keskkonnavolinik Margot Wallström.

Samuti leiavad kriitikud, et Skandinaavias on juba praegu elektrienergia toodangu ülejääk, mistõttu Soome võiks hõlpsasti importida elektrit naabritelt. Finergy presidendi Juhani Santaholma sõnul on see aga tingitud viimaste aastate ebatavaliselt kõrgest sademete hulgast, mis on võimaldanud toota suures koguses odavat hüdroenergiat.

Praegu impordib Soome normaalaastal ca 15 elektrienergiast, mis kaetakse peamiselt Venemaa tuumaenergia ja Rootsi hüdroenergia impordiga.

Soome tööstus, mille arvele langeb 56 riigi energiatarbest, tahab importi vähendada. TVO taotlusele on lisatud 49 ettevõtte nimed, kes ?leiavad, et konkurentsivõimelise hinnaga elektrienergia kindlustamine ja ilmastiku kaitseks võetud kohustused kõnelevad Soomes tuumaenergia poolt?.

Lappeenranna tehnikakõrgkooli arvestuste järgi oleks uue tuumajaama elektri hind 12,8 penni ehk 33 senti kilovatt-tund, mis teeb selle suhteliselt konkurentsivõimeliseks. Võrdluseks ? maagasist toodetud elektri hind on 41,6 senti ja turbast toodetud energia 47,8 senti kilovatt-tund. Kivisöest toodetud elektri hind on 37 senti.

Uue reaktori maksumuseks on hinnatud 1,46?2,15 mld dollarit ning see rajataks olemasolevate tuumajaamade juurde kas Loviisasse või Olkiluotosse.

Soome neli tuumajaama koguvõimsusega 2600 MW katavad praegu 28 riigi energiatarbest. Viies jaam tõstaks selle osa 35-le.

Ülejäänud energiatoodangust tuleb kuuendik maagaasist ja kivisöest, hüdroenergia ja tööstuse protsessidest samuti kummastki kuuendik ning üks kuuendik imporditakse. Tuuleenergia ja taastuvate energiaallikate osa on väike.

Soome valitsus, kuhu kuulub roheliste partei, on uue reaktori rajamise suhtes eri meelt. Siiski paistab, et nii valitsuses kui ka parlamendis on toetajaid rohkem. Rohelised ähvardavad aga tuumajaama rajamist toetava otsuse puhul valitsusest lahkuda.

Oktoobrikuu küsitluse järgi on tuumaenergia vastu 55 ja poolt 38 soomlastest. 70 protsenti elanikkonnast tahaksid uue tuumajaama rajamise osas rahvahääletust.

Autor: ÄP

Hetkel kuum