ÄP fototoimetus • 20. november 2000 kell 22:00

Saksa kapital on asunud hõivama Rootsi ettevõtteid

Saksa firmad ei ole olnud eriti rahvusvahelised, kuid viimastel aastatel on nad oma haaret Euroopa Liidus järjest laiendanud. Teiste hulgas on nad avastanud ka Rootsi, kus nende arvates on hea ettevõtluskliima ja soodus ettevõtte tulumaks, selgitas Rootsi investeerimisagentuuri esindaja Jörn Gallwitz.

Tema sõnu kinnitab statistika. 1980. aastatel olid sakslased investeerinud Rootsi vaevalt 2 miljardit Eesti krooni. 1990. aastate esimesel poolel investeerisid Saksa firmad Rootsi 40 miljardit krooni. Selle tulemusena oli kolm aastat tagasi seal 280 ettevõtet, mis olid kas Saksa firmade tütarettevõtted või osalusega firmad. Neis töötas kokku 17 000 inimest ja nende käive oli 58 miljardit Eesti krooni.

Nüüdseks on Saksa kapitaliga firmade arv kasvanud 470ni, kogukäive 380 miljardi kroonini ning töötajate arv 89 000ni, ilmneb Rootsi investeerimisagentuuri uuringust, mis on tehtud koos Rootsi-Saksa kaubanduskojaga.

Ainuüksi selle aasta esimesel poolel on Saksamaalt tehtud Rootsi otseinvesteeringuid 30,5 miljardi krooni väärtuses. Selle aja jooksul on sakslased ostnud Eesti naaberriigis 15 firmat ning asutanud seal üle 30 tütarfirma. Umbes kolmandik neist on infotehnoloogiasektoris.

Kuna praegu käivad sakslastel läbirääkimised veel viie-kuue Rootsi firmaga, siis prognoosivad rootslased, et tänavu läheb sakslaste valdusse Rootsis kokku umbes 50 ettevõtet.

Viie aastaga on Saksa tütarfirmade arv Rootsis kasvanud 40-lt 80-le. Saksa omanikuga suurimad tööandjad Rootsis on AGA, mis kuulub Lindele, Kockums (HDW), Scancem (Heidelberg Zement), Gustafsberg (Villeroy & Bosch) ja Scania, kus Volkswagenile kuulub 34% aktsiatest.

Rootsi investeerimisagentuuri andmeil kasvasid aastail 1990?1996 otsesed välisinvesteeringud Rootsi 230%. Seda näitajat suutsid maailmas edestada ainult Iisrael ja Uus-Meremaa. Tol perioodil oli Saksamaa välisinvestorite seas alles kuuendal kohal. Ülivõimsalt suurimateks investoriteks olid Soome 213,3 miljardi ja USA 175 miljardi Eesti krooniga. Kuuendal kohal olnud Saksamaad edestasid veel Norra, Holland ja Suurbritannia.

Rootsi meedias on palju häirekella löödud selle üle, et parimad Rootsi firmad lähevad väliskapitali kätte. Kuid asjatundjad rõhutavad, et tegemist on paratamatu maailmastumisega majanduses ning et Rootsi firmad pälvivad huvi eeskätt heade toodetega, rentaablusega ja keskmisest märksa parema tootlikkusega.

Autor: ÄP

Hetkel kuum