ÄP fototoimetus • 23. november 2000 kell 22:00

Rootsi IT-buumi lipulaev saneerimisel

Tuues põhjuseks nõudluse vähenemise ja ülepakkumise Rootsi turul, teatas firma 340 töötaja koondamisest, mis moodustab 20% kogu töötajaskonnast. ?Meie jaoks on see väga raske otsus, kuid vajalik, et kindlustada pikemas perspektiivis firma elujäämine,? ütles Framfabi hiljuti ametisse asunud tegevjuht Johan Wall.

Firma aktsia kukkus uudise peale kolmapäeval 21,4% 19,8 SEKi tasemele, mis märgib aasta tippkursilt 323 krooni enam kui 90% langust.

Framfab ei ole ainus Rootsi konsultatsioonifirma, kes töötajaid vallandab. Oktoobri algusest on Razorfish, Mind, Cell Network ja nüüd viimasena Framfab koondanud umbes 600 konsultanti. Eelhoiatus tuli juba kuu varem USAst, kus kümmekond IT-konsultatsioonifirmat andis kolmandas kvartalis kasumihoiatuse ning on septembrist koondanud üle 2000 töötaja.

Analüütikud kõrvutavad Framfabi juhi kohalt hiljuti tagasi astunud 29aastase Jonas Birgerssoni karjääriteed kogu Rootsi IT-sektori arengutrajektooriga, kus pärast mitme internetifirma pankrotti on alanud kainenemine.

Birgerssoni julged laienemisplaanid välisturul ja uuenduslikud visioonid viisid Framfabi aktsia algul kiiresti rivaalidest mööda, sedamööda kuidas firma sai kliendiks ühe tunnustatud firma teise järel. Kõigest 27 töötajaga Framfabist kasvas kahe aastaga 3000 töötajaga firma.

Kuid siis tulid probleemid.

Et kasv toimus ülevõtmiste teel, on see lisaks kuludele tähendanud noorele juhtkonnale tõsiseid probleeme ülevõetud firmade integreerimisel. Samas kuivatasid internetifirmade pankrotid kokku Framfabi olulise kliendigrupi, traditsioonilised suurettevõtted muutusid aga uute projektide suhtes ettevaatlikuks. Saatuslikuks said valearvestused ? eelkõige Rootsi küllastunud turul pole kasvuplaanid realiseerunud. Parem on olukord Euroopas ja USAs, kuid sealgi on märke nõudluse taandumisest.

Analüütikute hinnangul on probleemiks saanud ka konsultatsioonifirmade personali kompetentsus, mis ei vasta enam turu keerulisemaks muutunud nõudmistele.

?Varem piisas võrgulehekülje üles seadmisest uue turunduskanali avamiseks. Nüüd tahavad kliendid keerulisemaid e-äri lahendusi, mis viiks kokku nii kliendid kui tarnijad,? ütles HSBC analüütik Stellan Hallström.

Aadrilaskmine IT-sektoris on ajendanud töötajaid kaitset otsima ametiühingutest, mida varem ajast ja arust organisatsioonideks arvati. Nüüd tuleb igal nädalal juurde sadakond uut liiget.

Võrdluseks pole Soomes seni ühtegi suuremat internetifima pankrotti olnud, kuna alustati ettevaatlikumalt, ütles investeerimisfirma 3i Finland juht Ere Kariola.

Rootsis on tänavu rahad lõppenud internetiplaadipoel Boxman, rõivakauplustel Boo ja Dressmart ning kinnisvarafirmal Yellow Rent. USAs on pankrotte sadu, suurimad Disney mänguasjapood Toy Smart ja toidupood Streamline. Euroopas arvatakse lähikuudel pankrotistuvat või ühinevat umbes 90% praegustest internetifirmadest.

Kõige kriitilisemalt suhtuvad investorid internetikauplustusse ja interneti sisu tootvatesse firmadesse. Eriti halva maine on saanud nn business-to-consumer ettevõtlusmallid. Samas on jätkuvalt soosingus interneti ja mobiilside rakendusi valmistavad firmad ja mobiilse interneti teenused.

Autor: ÄP

Hetkel kuum