Ülo Toomsalu • 23. november 2000 kell 6:22

Saaremaa ärimees toodab rapsist kütust

Autoveondusega tegelev ärimees Meelis Vahter plaanib esimese Eesti ettevõtjana hakata tööstuslikult tootma rapsiõlist biodiislikütust, mille esimesed liitrid peaksid Kuressaare äärelinna rajatava töökoja liinilt tulema kevadel, kirjutab Eesti Päevaleht.

Transpordiettevõtte Meelis Transport omanik Meelis Vahter kinnitas, et kavatsus hakata rapsist biodiislikütust tootma on tõsine ja taimest õli väljapressimiseks vajalik tehnika on tal juba tellitud. Vahteril on olemas ka välismaal juba aastaid tagasi välja töötatud rapsist diislikütuse sünteesimise tehnoloogia.

'Välismaal kasutatakse otse pressitud ja läbi filtrite lastud rapsiõli kahel moodusel - pannakse pannile või autosse,' kirjeldas Vahter. Keemiliselt töötlemata õli kasutades tuleb ümber ehitada auto mootor, sest õli on paks ja seda on vaja eelsoojendada 80-85 kraadini. Vahter kavatseb õli keemiliselt töödelda ning mootori ümberehitust vaja ei lähe.

Idee rapsist kütuse tootmiseks tekkis Vahteril diislikütuse hinna järsu tõusu tõttu. 'Olen mõelnud ka selle peale, et panna tulevikus linnaliinibussid rapsiõli peal tööle,' lausus ta.

Hetkel kuum