Priit Harik • 27. november 2000 kell 22:00

Videovalve ostja saab petta

Kõige sagedamini teevad ärimehed vigu videovalve kaamera ostmisel. Põhjuseks vähene tehnikaterminite tundmine ja tootjafirmade hämamine kaamerate parameetrite tutvustamisel.

Signalisatsioonisüsteeme müüva firma Eltron juhatuse esimees Ülo Kala selgitab, et tegelikult on kaamerate tehnilistes passides avaldatud parameetrid õiged, kuid neid peab oskama ?tõlkida?. Näiteks toob ta kaamerate valgustundlikkuse ? erinevate mõõtemetoodikatega võib saada väga erinevaid tulemusi. Kataloogis heade tehniliste näitajatega turvakaamera võib reaalsuses loodetust kehvemini töötada, kuna kliendile tutvustatud valgustundlikkus on mõõdetud objektiivita.

Oluline on välja selgitada, kui suur on kaamera reatihedus. Horisontaalridade arv on TV standardiga määratud ja seda suurendada ei saa. Mustvalge kaamera horisontaalridade arv on maksimaalselt 570, värvilisel 460. Suuremad tihedused (mis näitavad ka kõrgemat pildikvaliteeti) on vertikaalridadel.

ESS Eesti tehniline konsultant, Urmas Tangsoo, soovitab kõigepealt endale selgeks teha, mida soovitakse ? kas objekti valvamist reaalajas, pisteliselt päeva jooksul, teatud nädalapäevadel, tsooniti või on hoopis olulisem objektil viibivate isikute tuvastamine. Õigesti püstitatud lähteülesanne hoiab ära hilisemad arusaamatused, sest kõike korraga ei ole võimalik teostada, kuna videokaameratele paigaldatavad objektiivid on erinevate omadustega.

Tangsoo sõnul on videovalvesüsteemi võimalik komplekteerida erinevate firmade poolt valmistatud seadmetest. Enne lõplikku valikut tuleb konsulteerida turvafirmaga, kes hakkab objekti valvama. Teinud turvatunde suurendamise huvides suuri kulutusi, võib selguda, et teenuse pakkuja valvekeskuses paiknevad seadmed ei suuda lugeda teie tehnika poolt edastatud informatsiooni. Kodudesse soovitab Ülo Kala osta valmis valvekomplekte. Nende kvaliteet jääb küll profisüsteemidest madalamaks, kuid universaalsed komplektid ei vaja pidevat hooldust ja maksavad vähem. Madala valgustugevuse kompenseerib hea terav pilt. Komplekti puhul on kindel, et süsteemi erinevad komponendid omavahel sobivad.

Firmasse tasub videovalve osta koos paigaldusega. Eelistada tuleks mõne kaubamärgi maaletoojat. Väiksemad paigaldusfirmad ei pruugi korralikult koolitatud olla ja hilisematele probleemidele vajaliku kiirusega reageerida. Süsteemi häälestusest sõltub videovalve puhul väga palju. Ülo Kala sõnul on paljude büroode kaamerad valesti häälestatud. Päevavalguses on turvakaamera pilt küll piisavalt terav, kuid õhtuhämaruses ja öötundidel pole salvestuskvaliteeti ollagi. Sellise süsteemi omanikule jääb öisest sissetungijast videolindile vaid hägus kujutis.

Videovalve vajab pärast paigaldamist ka hooldust. Välitingimustes olevad kaamerad tuleb aeg-ajalt uuesti häälestada. Tihti unustatakse uuendada videokassett. Sadu kordi ülelindistatud kassetile ei jää head pilti ka kallist valvetehnikat kasutades.

Hetkel kuum