Ülo Toomsalu • 28. november 2000 kell 6:41

Minister Jürgenson lahterdab lehelugejaid

Teede- ja sideministeeriumi ootamatu ettepanek kärpida ligi poole võrra posti kojukande dotatsiooni, annaks tuleval aastal valusa tagasilöögi eeskätt maainimesele, kes peab lehte tellides linnainimesest rohkem maksma, kirjutab Postimees.

Kui minister Toivo Jürgensoni soov saab parlamendilt heakskiidu, võivad tuhanded maainimesed olla tuleval aastal sunnitud oma lemmikajalehest või -ajakirjast loobuma.

Posti kojukande riigi toetuse kärpimine teede- ja sideministeeriumi poolt 15 miljonilt kroonilt kaheksale miljonile sunnib väljaandjaid tellimishindu maal, kus kojukanne on linnaga võrreldes peaaegu kahekordne, ümber hindama.

Riik on juba aastaid oma eelarvest perioodiliste väljaannete kojukannet toetanud, et informatsiooni kättesaadavus oleks linnas ja maal võrdne, vastasel korral käiks perioodika kojukanne Eesti Postile maapiirkondades üle jõu.

Maakonnalehtede Sakala, Järva Teataja ning Virumaa Teataja kirjastaja Peep Kala sõnul tähendab kojukande toetuse kärpimine peaaegu viiekroonist lisa iga ajalehe kuutellimusele.

'Aastas teeb see kuni 60 krooni - see on aga maainimesele juba suur raha ning ajaleht muutub tema jaoks luksuskaubaks,' nentis Kala.

Eesti Ajalehtede Liidu (EALL) juhatuse esimees Margus Mets märkis, et teede- ja sideministeeriumi ettepanek on tekitanud tõsise pahameeletormi EALLi liikmeslehtedes.

'Kui ühelt poolt tahetakse Eestit Euroopa Liitu juhtida, siis väljaspool suurlinnu elavate inimeste diskrimineerimine läheb küll vastuollu demokraatliku elukorralduse põhimõtetega.' ütles Mets.

Hetkel kuum