Tõnis Oja • 3. detsember 2000 kell 22:00

Jeeni kurss 16 kuu madalaimal tasemel

Eesti Pank fikseeris reedel dollari ametlikuks kursiks 17,82585 krooni. Eelmine dollari kurss fikseeriti alla 18 krooni tasemel 10. oktoobril.

Dollar jätkas terve möödunud nädala kestnud kursilangust, sest USA makromajanduslikud näitajad viitavad Ameerika Ühendriikide majanduse kiirele aeglustumisele. Eriti oluline on siin võrdlus Euroopaga. Kuigi ka Eurotsooni majanduslik olukord pole midagi kiita, siis tänu 10 aastat kestvale majanduskasvule ja eriti kiirele kasvutempole paari viimase aasta jooksul on USA majandusel lihtsam langeda. Arvestada tuleb ka, et kevadeni oli dollariralli ja Ühendriikide majanduse kiire kasv tingitud paljuski aktsiaturgude, eriti tehnoloogiasektori meeletust tõusust. Nüüdseks on Nasdaq ainuüksi möödunud kuuga langenud enam kui 20 protsenti.

Jeeni kurss kukkus reedel poliitilise ebakindluse tõttu 16 kuu madalaimale tasemele 112,01 USD/JPYni. Reedel astus tagasi saareriigi juhtiva Liberaaldemokraatliku partei peasekretär Hiromu Nonaka. Analüütikute hinnangul on ebakindel ka peaministri Yoshiro Mori tulevik. Õli valasid tulle muu hulgas viimased majandusnäitajad, mis olid Jaapani jaoks võrdlemisi kehvad.

Hetkel kuum