3. detsember 2000 kell 22:00

Kas plaanite uute kõnehindade tõttu sidefirmat vahetada?

Praegu on seda raske öelda, sest kõik hinnad ei ole ju teada. Nii Uninetil kui ka Tele2­l osa hindu alles selguvad detsembri jooksul. Praegu käib põrsa müümine kotis. Pakutakse odavamat rahvusvahelist kõnet. Aga miks ma peaksin rahvusvahelise kõne hinna pärast muretsema, kui minu partneril on olemas e-posti aadress. Miks ma pean telefoniga lobisema? Ma ei tea ju ka, kas ma teda kätte saan. Ma ei näe vajadust helistada välismaale. Mind huvitavad kohalikud kõned pluss internetiteenus.

Mina veel küll operaatorivahetuse peale ei mõtle. Ei ole esialgu võimalik hinnata, kes mida pakub. Mind huvitavas valdkonnas andmed puuduvad.

Me ei ole veel seda otsustanud, aga mis seal salata, me muidugi ootasime, millal hinnad selgeks saavad. Nüüd on hinnad käes, nüüd me peatselt hakkame valima ja analüüsima. Operaatori vahetus pole välistatud, aga ma täna ei ütleks ka kindlalt, et me vahetame. Arutelu alla ta meil kindlasti tuleb, kuna vaadates numbreid on muutused märkimisväärsed ja vahed kohati suhteliselt suured.

Pole välistatud, et hinnad lähevad veelgi alla. Selles mõttes on kentsakas kuulda, et Uninet ütleb, et ei lähe hinnasõjaks. Mis asi see siis on, mis praegu toimub. Mul, tõsi, ei ole ettekujutust, milline on nende reaalne kulu minuti kohta ja kas nad nende hindade puhul ka midagi teenivad või kauplevad turuletulekul alustuseks kahjumiga. Aga minu arust hinnad tulidki välja kohe sõja tingimustes.

Need hinnad ei ole sellised, et ma öö läbi peaks üleval olema ja mõtlema, kuhu välismaale ma nüüd täna helistama hakkan. Kui ma siiani olen saanud hakkama nii, et suhteliselt harva helistan välismaale ja põhiliselt saadan e-kirju, siis kahtlustan, et vaatamata neile hindadele, vaatamata kogu sellele reklaamikampaaniale ma kohe kindlasti ei hakka oma käitumist muutma ja e-posti saatmise asemel helistama.

Millega me tõenäoliselt edaspidi võidame, on see, et praegu võtab Eesti Telefon suhteliselt kõrget tasu mobiilsideoperaatorite omavaheliseks ühendamiseks ja mobiililt lauatelefonile helistamisel. Tõenäoliselt saavad mobiilioperaatorid varsti omavahel otse kõnesid siirdada ja sellega, ma kujutan ette, võib-olla kukub natuke veel mobiililt mobiilile helistamise hind.

Hetkel kuum