5. detsember 2000 kell 22:00

Kas WAP jõuab massidesse?

WAP-teenuste tegelike kasutajate arv on tänaseks oodatust suurusjärk väiksem. Tegu ei ole ajutiste kasvuraskustega, sest ebaedu geen on tehnoloogiasse juba sisse projekteeritud. WAP-arhitektide keskendumine tehnilistele probleemidele ja interneti levikuga kaasnevate uute võimaluste, eelkõige aga uute vajaduste tähelepanuta jätmine on asetamas WAP-tehnoloogiat samasugusesse positsiooni, kui on tekstitelevisioonil televisiooniprogrammide mittekohustusliku lisana.

Kuid mobiilses andmesides on ka edukamaid lahendusi. Jaapani mobiilsidefirma DoCoMo klientide telefonid on pidevas iMode nime kandvas internetiühenduses, elektronposti ja piltide vahetamine toimub sagedamini kui kõneseansid. Andmesidekiirus 9600 b/s on sama suur kui euroopa GSM-võrkudes, ometi liiguvad selles süsteemis ka värvilised pildid ja mobiiltelefonid saavad aga aru HTML-keelest, milles on kirjutatud veebilehed.

Ühe mõtteviisi puhul lähtuti olemasolevatest tehnilistest piirangutest ja üritati luua nendega maksimaalselt arvestav lahendus, lisades omalt poolt lisapiiranguid ?liigmahuka ja mittevajaliku? info mittetunnistamiseks. Teisel juhul võeti eeskujuks edukas ja üldlevinud internetitehnoloogia ilma liigseid lisapiiranguid välja mõtlemata. Kui ühendus on pidev ja sideminuti eest ei pea maksma, ei ole ju pikem ooteaeg näiteks värvilise pildi kohalejõudmiseks ületamatu probleem.

Kuna igasugustele tehnilistele piirangutele on omane aja jooksul kaduda ning kättesaadavad andmesidekiirused pidevalt kasvavad, võib igaüks nüüd ise otsustada, kumb mõtteviis on õigem.

Viimasel ajal kohtab ajakirjanduses ja mujal üha sagedamini kriitilisi sõnavõtte WAPi teemal. Kritiseeritakse WAPi kasutamise ebamugavust, väikeseid tehnoloogilisi võimalusi jne. Kasutajad on valdavalt fanaatikud, kes käivad niikuinii kaasas iga parasjagu moes oleva tehnoloogiasuunaga. Harvad ei ole seisukohad, et tegemist on üleüldse mõttetu leiutisega, mille ümber asjatult suur mull puhutud.

Mõelgem läbi, mille jaoks tahame WAPi kasutada. Kui eesmärk on lihtsalt uidata ringi internetis ja otsida juhuslikult huvitavat informatsiooni, alla laadida muusikat ja mänge, ühesõnaga ? kasutada internetti nii, nagu seda tavaliselt teeme, siis sellisel juhul on WAP täiesti kõlbmatu. Oleks ju väga tülikas läbi kõrre ämbrit tühjaks juua. Kokteiliklaasi juurde sobib aga kõrs suurepäraselt. Nii on ka WAPiga. Aktiivne inimene, kes töökohustuste tõttu ei saa viibida pidevalt kontoris töölaua taga, aga ometi peab töö juures toimuvaga pidevalt kursis olema, leiab WAPist endale asjaliku abilise.

Oluline on leida enda vajadustele vastav tarkvara. WAPi tarkvara on saadaval internetis määratul hulgal nii tasuta kui ka tasuliselt. Samuti on tarkvara kvaliteedi valik seinast seina. Asudes otsima aga enda vajadustele vastava funktsionaalsusega ja olemasolevate infosüsteemidega kokkusobivat toodet, selgub pahatihti, et just seda leida ei õnnestu. Ilmselt ongi WAPi levik Eestis tagasihoidlik just asjaliku ja taskukohase tarkvara puudumise tõttu.

IT Süsteemid töötab välja WAP-tarkvara, mis on suunatud just firmadele. Tarkvara ühildub enamiku Eestis kasutusel olevate kontori-, grupitöö- ja elektronpostitarkvaradega, kuid on suuteline töötama ka iseseisvalt.

Et olla igal ajahetkel varustatud tarviliku informatsiooniga, kasutades selleks vaid WAPi toetavat mobiiltelefoni, saame kasutada järgmist funktsionaalsust:

- elektronpost;

kontaktandmete andmebaas;

ajaplaanid, ülesannete jagamine;

dokumentide vaatamine ja elektroonne allkirjastamine;

lisaks on arvutispetsialistidele vajalikud mitmed abivahendid infosüsteemide ning serverite jälgimiseks ja administreerimiseks mobiiltelefoni vahendusel.

Usun, et WAPil on oma kindel koht ja kasutajaskond potentsiaalselt olemas. Kindlasti ei ole tegemist mingi imerelvaga, ammugi moeasjaga. Mobiilsetele inimestele on WAP ainult üsna tarvilik praktiline abimees.

Hetkel kuum