Kaido Einama • 5. detsember 2000 kell 22:00

Mobiilbüroos käib töö kulusid kokku hoides ja rahulikumana

Äripäev hakkab järgmise aasta algusest katsetama toimetajate mobiilseid töökohti. Kontoris hakkab kaks töötajat jagama ühte lauda, mida kasutatakse kordamööda, pool tööajast veedetakse kodus või inervjuusid tehes majast väljas. Mobiilsel töökohal on sülearvuti, mida kasutatakse kodus ja tööl, vajalik tarkvara interneti kaudu suhtlemiseks ja tavaline ning mobiiltelefon. Muidugi on vaja ka vastavat kontorimööblit ? kuna vaja pole enam suurt pinda võtvaid monitore ja arvutilaudu, saab kasutada mobiilkontori sisustust, mis mõeldud just sülearvutite kasutajatele.

Peamine kasu mobiilbüroost on mujal maailmas olnud kokkuhoid rendihindadelt. Kuna Eestis see veel väga palju ei motiveeri, sest firmadel ruumiprobleemi tihti ei olegi, on oluliseks ka paindlikkus ehk võimalus töötada erinevates kohades, näiteks kliendi juures, teises linnas, suvilas, kodus.

Mobiilbüroole Eestis esimesena üle läinud Helmese töötajad pole täielikult kooskäimisest loobunud. Helmese juht Jaan Pillesaar arvab, et täiesti virtuaalset ettevõtet ei saagi olla, inimesed vajavad sotsiaalset kontakti ja keskkonda. Helmese töötajad käivad kontoris koos, kuid võrreldes tavalise kontoriga saab töötada ka erinevates kohtades, kõik ei ole kogu aeg töökohal ja enamik inimesi on tööd tegemas kuskil väljas.

Negatiivse poole pealt mobiilbüroole üleminekul toob Helmese IT infrastruktuuride juht Andres Agasild välja telefonikõnede ja e-posti uputuse. ?Eriti suur on elektronposti probleem. Kui viibitakse kontoris, siis omavahel ikkagi räägitakse rohkem ja kirjutatakse vähem, mobiilbüroos on vastupidi,? ütleb Agasild.

Eesti Ekspressi peatoimetaja Avo Kokk oli Äripäeva seminaril mobiilbüroo suhtes skeptiline, kuna tema arvates on kontor ikkagi koht, kuhu inimesed soovivad tulla, mitte koht, kust nad eemale püüavad hoida.

Kindlasti on mobiilbüroos vajalik see, et inimesed koos viibiksid. Vahetu suhtlemine on parim koostöövorm ka paadunud mobiil- ja virtuaalbüroo pooldajate arvates. Mobiilbüroo tagab aga selle, et töötamine ja suhtlemine katki ei jää, kui inimesed füüsiliselt koos ei ole või töötaja füüsiliselt kontoris ei asu.

Hetkel kuum