Kaja Koovit • 5. detsember 2000 kell 22:00

Suprema uue fondi osakud tehingutasuta

?Sellise süsteemiga osakute ostmine peaks olem kliendi jaoks mugavam, kiirem ja odavam,? ütles reedel alustanud Suprema Investeerimisfondi haldava Suprema Fund Managementi tegevdirektor Paavo Põld.

Teistest investeerimisfondidest erinevalt tuleb Suprema Investeerimisfondi osakuid osta soovijal kanda raha maksekorraldusega fondi depoopanka ehk Optiva Panka, kust info liigub väärtpaberite keskdepositooriumisse (EVK), kes peaks osakud järgmiseks keskpäevaks ostja väärtpaberikontole kandma.

?Suprema uus fond on esimene pääsuke EVK väljatöötatud uue süsteemi kasutamisel,? ütles Tallinna börsi juhatuse esimees Gert Tiivas.

Väikeinvestoritele on soovitatud investeerida fondidesse, kuid ka fondiinvesteeringutega on kaasnenud suhteliselt suured kulud. ?Uue süsteemi eesmärk on muuta fondiosakute ost sama lihtsaks ja odavaks kui iga teine makse,? ütles Tiivas.

Maksekorralduse eest tuleb kliendil sõltuvalt makse sooritamise kanalist, viisist ja pangast maksta kuni 16 krooni.

Tiivase sõnul tutvustatakse uut süsteemi ka teistele turuosalistele. ?Kui uus meetod sobib investoritele, siis ma usun, et ka teised turuosalised tulevad sellega kaasa,? ütles ta.

Erinevalt teistest fondidest ei osta klient Suprema investeerimisfondi osakuid mitte eelmise, vaid sama päeva puhasväärtusega. Õhtul arvestatakse fondiosaku puhasväärtus, mille alusel osakud järgmisel päeval investori väärtpaberikontole kantakse. ?Selline süsteem on maailmapraktikas levinud ja kõikuvate turgude korral välistab võimaluse fondi vastu spekuleerida,? põhjendas Eestis esmakordselt kasutava süsteemi valikut Suprema Investeerimisfondi juht Alvar Roosimaa.

Suprema Investeerimisfond paigutab fondi raha põhiliselt Eesti, Läti ja Leedu aktsiatesse. Oleme jätnud võimaluse investeerida ka mujale, põhiliselt Skandinaavia aktsiatesse, näiteks juhul, kui Baltimaade turgudel on investeeringu teostamiseks ebasoodus olukord, rääkis Roosimaa. Ta kinnitas, et vähemalt pool fondi varadest peab igal ajahetkel olema investeeritud Balti riikidesse.

?Huvi fondi vastu on olnud üllatavalt suur,? tõdes Põld ja kinnitas, et 10 000 krooni suurune esmase investeeringu nõue ei ole kliente eemale peletanud.

Põllu sõnul puudub fondil konkreetse tootluse saavutamise siht, kuid üks eesmärkidest on kapitali säilitamine.

Roosimaa sõnul ei ole fondi edukuse näitaja mitte võrdlusindeksi edestamine, vaid investorite huvi ja usaldus. Aastases perspektiivis peaks fondi maht jõudma vähemalt 40?50 miljoni kroonini.

Kahe esimese päevaga suurenes fondi maht 4 mln kroonini, oma raha usaldas fondi kätte 31 investorit.

Suprema haldab 150 mln kroonise mahuga Lattelekomi pensionifondi.

Rahaturufonde ja Merita pakutavaid fonde arvestamata on investeerimisfondide kogumaht 130 mln krooni.

Hetkel kuum