Ülo Toomsalu • 6. detsember 2000 kell 6:30

PM: ametnike vabastamisel on mõistlik kohtuasju vältida

Mart Laari valitsuse skoor miskipärast sobimatuks peetud riigiametnike vastu on kohtus üllatavalt nadi. Võite on näpuotsaga, kaotusi aga lisandub pidevalt, kirjutab Postimees tänases juhtkirjas.

Advokaatide esitatav arve läheneb juba miljonile, rääkimata rahast, mis tuleb ebaseaduslikuks osutunud vallandamiste hüvitamiseks maksta.

Õigustatud on küsimus, kas riik jääbki nende otsuste puhul kahjukandjaks või saab sisuliselt riigi jaoks raisatud raha ka nende ebaseaduslike otsuste tegijatelt sisse nõuda. Kuid selgub, et näiteks minister vastutab oma nahaga vaid poliitiliselt, ehk riskib üksnes valijate ees rumalaks jääda ning järgmistel valimistel kaotada.

Tegu on ühtviisi ebakvaliteetsete vallandamisotsuste ja puuduliku juriidilise vormistamisega, millest koorub küsimus, kas teisiti polegi võimalik riigiametnikega töösuhteid lõpetada.

Selgub, et on võimalik küll. Näiteks rahandusministeeriumi endine asekantsler Peep Lass ei suutnud enda vallandamise vastu kohtus midagi saavutada. Rahandusminister Siim Kallas võiks selle näite varal korraldada kolleegidele lausa seminari.

Ametnike vallandamisega kujunenud seis nõuab tegelikult selgelt seadusandlikku lahendust, mis keskenduks teravate töövaidluste vältimisele eos, mitte aga lootusele neid kohtusaalis võita.

Hetkel kuum