Peep Sooman • 6. detsember 2000 kell 22:00

Politsei saab abiväge

Tallinna kesklinnas tegutseva, piraatluse tõttu politsei huviorbiiti sattunud Merekeskuse haldusfirma ASi Talrand direktor Rudolf Oberg ütles, et Merekeskuses ennetati seadusemuudatusi ning seetõttu on mitme kahtlast kaupa müünud firmaga rendisuhted lõpetatud. ?Kui tuleb politseilt või ekspertidelt fakt, et tegu on illegaalse kaubaga, siis lõpetame lepingu,? kinnitas Oberg.

Tema sõnul on nad lisaks veel hoiatanud paari turumüüjat, kes kauplesid Nike?i ja Adidase kaubamärki kandvate kahtlaste riietega. ?Meie teada on praegu kõik legaalne, aga ega mina ei ole ekspert,? lisas Oberg.

Üleeile tegutses Merekeskuses siiski seitse piraatplaadiputkat ning paar firmat, kelle müügisortimendis olid ka mõned üliodavad Adidase kaubamärki kandvad spordirõivad.

Kadaka turu haldusfirma ASi Combinent juhatuse esimees Aivar Leinemann leidis, et rendileandja vastutus rentniku potentsiaalse ebaseadusliku tegevuse eest on absurdne, sest sel juhul peaks ka suur osa riigiasutusi panema oma uksed päevapealt kinni.

?Alles hiljuti oli ajakirjandusest lugeda lõbumajast, mis tegutseb Tallinna Kesklinna valitsuse rendipinnal 1996. aastast, kuidagi ei lõpe kohtuprotsessid, mis on seotud illegaalse relvakaubandusega Kaitsejõudude Peastaabis,? ütles Leinemann. ?Piraatkaubandus on rahvusvaheline äri, mis ei alga Mustamäelt.?

Leinemanni sõnul tervitab ta intellektuaalset omandit rikkuva kauba sisse- ja väljaveo tõkestamise seaduse eelnõu, mille peab rahandusministeerium valitsusele esitama. ?Kui piraattooted ei jõua Eestisse, siis probleem ka sellisel kujul laheneb,? lisas ta.

Tallinna Keskturgu haldava Turukaubanduse ASi direktor Margus Kuustik leidis, et kuna Keskturul on suudetud piraatlus ohjes hoida, siis seadusemuudatused nende tegevust palju ei mõjuta. ?Vahetevahel on siin ja seal mõni üksik Nike?i dressipaar, aga sellist muret, et sellest me elatuksime, siin pole,? ütles Kuustik. Ta lisas, et kahtlast kaupa märgates teeb turu juhtkond müüjale hoiatuse.

Autoriõiguste Kaitse Organisatsiooni tegevdirektor Ilmar Härg ütles, et seni on valitsuse tegevus positiivne. ?Peaasi, et võitlus viiakse võiduka lõpuni, muidu jääb mulje, et mõni struktuur on valitsusest üle, see on valitsuse auasi,? lausus Härg. ?Usun, et valitsusel on tõsi taga, enam nalja ei tehta.?

Kõige jõulisemaks seadusemuudatuseks pidas Härg rendileandja vastutust piraatkauba müümise üle. ?Nüüd on tähtis, kuidas see normiks vormitakse, kas tuleb surnult sündinud laps või tegus seadus,? rääkis autoriõiguste kaitsja. Ükski seadus pole siiski iseenesest mingi nõiavits, tööd tuleb teha, lisas Härg.

Tolliameti tollijärelevalve osakonna tollikontrollitalituse juhataja kohusetäitja Lauri Aasmann ütles, et valitsuse poolt ettepandud võimalus, kus legaalse kauba esindaja taotleb tollilt illegaalse kauba kontrollimist, on juba praegugi olemas.

?Taotlusi on ka tulnud, meie saime selleks inspiratsiooni euromäärustest, mis Eestile veel ei laiene,? ütles Aasmann. ?Mida täpsema profiili taotleja annab, nagu kes ja kust toob, seda suurem võimalus on neile jälile saada.?

Valitsuse pressiesindaja Priit Põikliku ütlusel tajuvad valitsuse liikmed, kui tõsise ja raske probleemiga on piraatluse näol tegu. ?Me ei saa olla kindlad, et piraatlus kaotatakse Eestis lõplikult, sest kuni on ühiskond, on ka ühiskonnast kõrvalekalded,? tõdes Põiklik.

Tema sõnul on valitsuse eesmärk piraatide elu võimalikult keeruliseks teha.

Juba otsustatud:

- Muudatused tehakse rendiseaduses, mis annab võimaluse rendileandjal lõpetada rendileping, kui rendipinnal müüakse piraattoodangut.

Selgitus: Ei ole kohustusliku iseloomuga, mistõttu edu sõltub paljuski rendileandja omapoolsest initsiatiivist.

- Täiendatakse autoriõiguste seadust ja tarbijakaitseseadust, mille kohaselt saab haldusõigusrikkumise protokolli koostanud ametiisik, sh kõrgem politseiametnik, nõuda kohalikult omavalitsuselt kauplemisloa peatamist kuni menetluse lõpuni.

Selgitus: Teeb piraattoodetega kauplejal edasise äri keerulisemaks, sest kohe on vaja vormistada uus rendileping ning taotleda uuele firmale ka kauplemisluba.

Ootab otsustamist:

- Siseminister peab jaanuari alguseks esitama ettepanekud haldusõigusrikkumiste seadustiku muutmiseks, et hõlbustada politsei kontrolltegevust ja ligipääsu piraattoodanguga kauplevates kohtades ning võimaldada politseil piraatkaup erikonfiskeerida.

Selgitus: Annab politseile vabamad käed operatiivseks tegutsemiseks. Seni jäid paljud vajalikud toimingud politseil tegemata õiguste puudumise tõttu.

- Majandusminister peab panema jaanuari alguseks ette, kuidas muuta tarbijakaitseseadust ja turukorraldusseadust nii, et autoriõigusega kaetud kaubaga tegelemise taotlemisel peab olema kooskõlastus Eesti Autorite Ühinguga.

Selgitus: Kui kooskõlastus puudub, on kerge eeldada, et tegu on piraatkaubaga, seni puudub täpne statistika, kus on müügil piraattoodang, kus legaalne.

- Rahandusministeerium esitab jaanuari alguseks valitsusele intellektuaalset omandit rikkuva kauba sisse- ja väljaveo tõkestamise seaduse eelnõu, mille kohaselt saavad legaalsete kaupade tootjad ja nende esindajad panna tolli enda heaks tööle.

Selgitus: Skeem töötab tolli initsiatiivil ka praegu, seadus muudab selle kohustuslikuks, reguleerib täpsemalt tolli õigused ja kohustused piraatkauba avastamisel.

Hetkel kuum