Merike Ojasson • 7. detsember 2000 kell 22:00

Inflatsioon neelab hoiused

Statistikaameti teatel on aasta jooksul tarbekaubad ja teenused kallinenud 5,7 protsenti. Pankade poolt pakutud aastaste tähtajaliste hoiuste intressid on 5,15?6,5 protsenti. Panka pandud raha eest loodetud lisatulu neelab inflatsioon.

Eesti Ühispanga avalike suhete osakonna juhataja Eero Rauni sõnul on see Eesti reaalsus, et inflatsiooni kasv on hoiusteprotsendiga sama suur või isegi suurem. ?Raha juurde teenimiseks on õige kasutada investeerimisteenuseid,? ütles Raun.

Rauni kinnitusel kasvab Ühispangas tähtajaliste hoiuste arv iga kuu mõne protsendi võrra. ?Intressiprotsentide ümbervaatamiseks praegu põhjust ei ole, see eeldaks muutusi ka laenuprotsessides,? lisas Raun.

Hansapangas on viimase aasta jooksul tähtajaliste hoiuste maht kasvanud ligi kolmandiku võrra, kõige kiiremini on suurenenud hoiustamine lühiajalistel tähtajalistel hoiustel.

Hansabank Marketsi analüüsiosakonna juhataja Urmas Riieli arvates on tähtajaline hoiustamine üksikisiku jaoks suhteliselt riskivaba investeering, sest lubatud intressi saab ta igal juhul kätte. Samas määratakse intressimäärad sõltuvalt sellest, milline on nõudmine ja pakkumine rahaturul.

?Makromajanduse vaatenurgast vaadates on selge, et alles tärkava laenunõudluse taustal ei saa praegu veel hoiuste intresse tõsta. Loomulikult ei saa aga jätkuva tugeva inflatsiooni korral hoiuseintressid ka pikalt madalad olla,? seletas Riiel.

Tarbijahinnaindeksi osas on aasta jooksul kõige enam kallinenud transport 20 protsendi võrra. Võrreldes oktoobriga tõusis kogu indeks 0,6 protsenti, ka siin aitasid indeksi tõusule eelkõige kaasa transpordiga seotud hinnamuutused.

Statistikaameti hinnastatistika teenistusejuhataja kohusetäitja Viktoria Trasanovi sõnul tõusid madala margi bensiini, diislikütuse ja kaugliinibusside piletite hinnad. ?Mõnes maakonnakeskuses tõsteti ka linna- või linnalähiliini piletihindasid, ka see on transpordi osas tarbijahinnaindeksit mõjutanud,? ütles Trasanov.

Hetkel kuum