11. detsember 2000 kell 22:00

Miks selgete piraatlustunnustega laserplaatide tuvastamine nii kaua aega võtab?

See, et iga plaadi peale kulub 10 minutit, on selge liialdus. Aga 5 minutit võib kuluda küll.

Peame iga plaadi kohta eraldi aruandlust tegema. Ekspert kirjutab andmebaasi kontrollitava plaadi nime. Laserplaati tuleb ka kuulata, et kas vahelehel olev väidetav muusika ka tegelikult plaadil on. Siis uuritakse, mis tehases plaat on valmistatud ? seda saab teada tehasekoodi järgi. Kokku on 12 elementi, mida ekspert peab kontrollima ja fikseerima.

Alles igakülgsel uurimisel saab anda hinnangu, kas tegemist on piraatkaubaga või mitte. Tihti saabub piraatkaup Eestisse pakendamata, spindlite peal. Kuid ka sellist kaupa ei saa niisama piraatkaubaks tembeldada.

Toon näite, et põhjalikkusest tingitud ajakulu õigustab ennast. Tollis konfiskeeriti salvestatavad laserplaadid (CDR), millel oli muusika. CDR-plaatidele muusikat enamasti ei toodeta, tollil oli alus kahtlustada piraatlust. Otsisime välja selle tundmatu Eesti ansambli esindaja, et saada kinnitust nende bändi muusika ebaseadusliku paljundamise kohta. Üllatuseks tuli välja, et tegu polnudki piraatkaubaga, vaid selle ansambli originaalplaatidega.

Peame töötama väga täpselt reegleid järgides ja otsuste tegemisel tuginema faktidele, mitte emotsioonidesse langema. Sellepärast võibki protsess nii aeglane tunduda.

Hetkel kuum