ÄP fototoimetus • 13. detsember 2000 kell 22:00

Bill Gates soovitab rajada digitaalse närvisüsteemi

Ligi 450-leheküljeline Microsoft asutaja ja ühe rikkaima inimese maailmas Bill Gatesi raamat eesti keeles on abiks ettevõtjatele mõttekiirusel muutuvas ärimaailmas kohanemisel. Raamat algab lausega ?Äri muutub järgneva kümne aasta jooksul rohkem, kui ta on seda teinud möödunud viiekümne aasta jooksul?. Sellest lausest alates leiab 450lt leheküljelt pidevalt rabavaid fakte ja traditsioone ümber lükkavaid soovitusi, mis on põhjendatud näidetega.

Üheks näiteks on toodud raamatu alguses Sony, mis alustas kunagi esimese elektrilise riisikeetjaga Jaapanis ja kukkus oma äriga täielikult läbi. Siis muutis ta äriplaani ja on praegu maailma üks juhtivaid tehnoloogiaettevõtteid ning meelelahutustööstureid.

Bill Gates kirjeldab ka Microsofti automaatselt töötavat digitaalset närvisüsteemi, alustades sellest, kuidas juba enne tarkvarafirmasse tööleasumist inimesi digitaalse närvisüsteemi poolt analüüsitakse: iga päev kuni 600 töölesooviavaldust saava Microsofti vastav süsteem analüüsib 24 tunni jooksul kõiki kandidaate ja sobitab nad vabade töökohtade profiilidega. Loomulikult toimub töö ankeetidega paberivabalt, inimese sekkumiseta skaneeritakse ka need vähesed ankeedid, mis veel paberil saabuvad, elektrooniliseks tekstiks. Kuna paber kui infokandja aeglustab mõttekiirusel toimuvat äri, soovitab Bill Gates luua paberivaba büroo. Oluline on ka paindlikkus: vajadusel tuleb anda töötajatele vabadus, mitte aheldada neid büroo külge, kasutada Internetti, mis on kättesaadav kõikjalt ja teha tööd kõikjal.

Raamat lõpeb peatükiga ?Oota ootamatut?, mis ehmatab ettevõtjat jälle, tehes selgeks, et tulevikus ei pruugi olla midagi ettearvatut. Uus ärimudel peab valmis olema täielikuks muutumiseks ja vanade protsesside mahajätmiseks. Õnneks on digitaalse närvisüsteemiga ettevõttel see lihtsam ja vähem kulukam kui traditsioonilistel. Raamatu on välja andnud K-Kirjastus ja ta maksab alates 235 kr.

Autor: ÄP

Hetkel kuum