Peep Sooman • 13. detsember 2000 kell 22:00

Tasumata trahv läheb senisest kallimaks

Justiitsministeerium loodab juba märtsist kehtestada korra, kus senised riiklikud kohtutäiturid hakkavad eraettevõtjateks, kelle sissetulekuallikaks saab lisaks protsendile sissenõutud trahvist ka võlgnikelt töötasu kasseerimine. Töötasu saab nõuda ka nende enne kevadet tehtud trahvide puhul, mis pole veel aegunud.

Kuni 5000kroonise nõude korral on töötasu 250 krooni, suurema nõude korral tasu kasvab.

Tallinna linnakohtu täitevosakonna kohtutäitur Risto Sepp lausus, et vabakutseliste kohtutäiturite põhiliseks sissetulekuallikaks saabki töötasu, mitte protsent kasseeritavast võlast. Tema sõnul võib palju täiturite teenistus sõltuda piirkonnast, kus võlgade koguja tegutsema hakkab.

?Võimalusi materiaalse olukorra parandamiseks on,? ütles Sepp, kes enda sõnul kavatseb kindlasti proovida kohtutäiturite atesteerimisprotsessi läbida. Praegu teenib ta umbes kaks miinimumpalka ehk ligikaudu 3000 krooni kuus.

Justiitsministeeriumi kohtute osakonna tsiviiltäitetalituse referent Allar Aru ütles, et loodetavasti saavad vabakutselised kohtutäiturid tegutsema hakata juba märtsis. ?Kõik sõltub sellest, millal riigikogu kohtutäituri seaduse vastu võtab,? lausus Aru. ?Hakkab toimima printsiip, et kõik maksumaksjad ei hakka enam täiturite kulusid maksma, vaid seda hakkavad tegema võlgnikud,? sõnas ta.

Inkassofirma Intrum Iustitia tegevdirektor Ivar Tammemäe leidis, et võlgnikult töötasu nõudmine on õige. ?Euroopa tavadest lähtudes on normaalne, et võlgnik maksab võlausaldaja kulud kinni,? sõnas ta. Tammemäe lisas, et samas on kõigil võimalus trahvid õigeaegselt tasuda.

Kui näiteks parkimistrahvid pole kolme kuu jooksul täituriteni jõudnud, siis need aeguvad.

Nädal tagasi kõige paremaks Eesti kinnisvaramaakleriks tunnistatud kinnisvarafirma Uus Maa maakler Siim Mesila ütles, et tal on üks maksmata trahv, mis jäeti auto klaasipuhastaja vahele suvel. ?Kui läheb kallimaks, siis see paneb mõtlema, ma pean hakkama uurima, kui kaugel see trahv on, ehk on aegunud,? rääkis ta.

Mesila lubas trahvi tasuda, kui selgub, et see on jõudnud kohtutäiturini, kuid mingil põhjusel pole teda sellest veel teavitatud.

Tallinna parkimistrahvide eraisikutest võlglaste edetabelit juhib 91 maksmata trahviga endine poliitik ja pastor, jurist Illar Hallaste, kes aga pole enda sõnul trahve saanud.

?Auto on trahve saanud, aga kas auto on subjekt, kes saab trahvi maksta,? arutles Hallaste. ?See on auto probleem, kas autolt võetakse trahviks osa heitgaase ära?? küsis ta.

?Mina pole ühtegi neist näinud,? ütles Hallaste trahvide kohta. ?Esialgu vaatan, mille alusel mult raha nõutakse, võin pöörduda kohtusse, sest enne inimese karistamist peab andma talle võimaluse vaielda.?

Kohtutäituri tasu hakkab maksma võlgnik, kuid võlausaldaja peab tasuma täiturile ettemaksu, et too üldse raha nõudma asuks, hiljem ettemaks tagastatakse.

Hetkel kuum