13. detsember 2000 kell 22:00

USA kõnekaart võib tekitada segadust

USAs kasutatav kõnekaart võib terminina Eestis segadust tekitada ? neil kaartidel pole midagi pistmist mobiilide SIM-kaartidega. Tegu on operaatorikaartidega, mis lasevad teha kaugekõnesid mõne teise firma liinide kaudu.

Neil kõnekaartidel (inglise keeles calling card) on kaks head omadust: taksofonidest saab nende abiga kaugekõnesid teha, eriti soodus on kõnekaart aga mobiili pealt helistades. Tavaliselt kehtivad taskutelefonilt võetavatele kõnedele krõbedad minutihinnad.

Kuna mobiilsidefirmade lepingulistel klientidel on kaugekõnede otsevalimine vaikimisi ära keelatud, siis kipub kõnekaardi kasutamine olema kõikide muude variantide puhul peale nn roaming?u ainuke võimalus mobiili pealt Eestise koju helistada.

Isiklikku kokkupuude on mul olnud IDT kaartidega, mille hinnakiri lubab pea poolmuidu koju helistada ? kõnealustus maksab dollari (17,5 krooni) jagu ja iga minut 10 USA senti (1,75 krooni). Lihtsalt lobisemiseks suurepärane hind, lühikest ja asjalikku juttu on kõnealustustasu tõttu kallim ajada. Siiski on sellise kõnekaardi kasutamisega üle ookeani helistamine odavam kui roaming?ut kasutades. Oma mobiiliga Eestist Ameerikas olles GSM-võrgus võetava väliskõne tüüpiline hind on 2-3 dollarit (35-50 krooni) minutist.

Enamus kõnekaarte näevad välja, nagu nad oleks nurga taga trükitud ja kääridega paberist välja lõigatud, aga sellest ei tasu end heidutada lasta. Helistada nendega saab. Lisaks üsna mugavalt ? tuleb ainult kaardioperaatori numbri telefoni mällu toksimisel lisada sinna lõppu märk p, mis tähendab lühikest pausi ja seejärel kõnekaardi kood. Nii käib helistamiskeskusesse sisenemine suhteliselt valutult.

Ise olen siiani pruukinud IDT kaarte, sest kuni oktoobrini ei osanud nad Eesti ehk 372 regiooni alamvõrkudel vahet teha ja sama kümnesendise hinna eest sai helistada nii mobiilide kui tavatelefonide peale. Nüüd paistab, et hakati vahet tegema.

Tuntumate firmade kõnekaardid on USAs kallimad, samas ka kindlamad. Keskmine Eesti kõne minutihind jääb 30 ja 50 USA sendi (5,3?8,9 krooni) vahepeale.

Autor: Priit Ballot

Hetkel kuum