Sirje Rank • 17. detsember 2000 kell 22:00

Teliat tabas Rootsis suurkaotus

Laupäeval avalikustas Rootsi posti- ja sideamet pakkumiskonkursi tulemused neljale UMTSi litsentsile. Kolmest praegu Rootsi turul tegutsevast GSM-operaatorist ei saanud ainult Telia uue põlvkonna mobiilsidevõrgu rajamise ?mandaati?. Ilma jäi ka Soome Sonera, teine Eesti Telekomi suuraktsionär.

Võitjateks osutusid Briti Vodaphone Groupi Europolitan, Rootsi Investori ja Hongkongi Hutchinson Whampoa HI3G, Orange Sweden (France Telecom/Orange, Bredbandsbolaget, Skanska ja Schibsted) ja Netcomile kuuluv Tele2. Telia langes välja juba pakkumiste esimeses voorus.

?See on Rootsile katastroof,? edastab uudistebüroo Direkt Telia kontserni juhi Marianne Niverti reaktsiooni. ?Üheski teises riigis ei ole suurimat operaatorit litsentsita jäetud. See on ajalooline sündmus, millel on pikaajalised ja negatiivsed tagajärjed.? ?Loomulikult kaebame me otsuse edasi,? ütles Nivert.

Võitjad firmad seevastu lubasid 2003. aasta lõpuks tagada võrgule juurdepääsu 99,98 protsendile elanikkonnast.

Rootsi posti- ja sideameti (PSA) peadirektor Nils Gunnar Billinger ütles laupäeval toimunud pressikonverentsil, et Rootsist saab parima UMTS-võrgu kattega riik kogu Euroopas.

PSA hindas litsentside jaotamisel pakkujate rahalisi võimalusi ning lahenduste tehnilist ja majanduslikku teostatavust. Telia ei pidanud proovile vastu.

Kui Telia arvestuste järgi oli vaja 4100 jaama, siis sideameti hinnangul oleks vaja vähemalt kolm korda rohkem. Võrdluseks oli Europolitani pakkumises tugijaamade vajadus hinnatud 20 800-le.

?Telia enese mudeli järgi arvutades ei suuda nad kuidagi täita meie nõudmisi,? ütles Billinger, ?puudused on märkimisväärsed.?

Suurimaid investeeringuid kavandas oma pakkumises HI3G ? kokku 34,3 miljardit Rootsi krooni ehk 62 miljardit Eesti krooni. Telia pakkumine oli 11,4 miljardit Rootsi krooni ehk 21 miljardit Eesti krooni investeeringuteks.

?Paistab, et Telia on oma konkurente alahinnanud,? ütles Billinger.

?See on negatiivne uudis. Arvan, et aktsia esmaspäeval langeb,? ütles uudistebüroole Direkt Fischer Partners telekommunikatsiooni ala analüütik Stefan Olsson.

Telia strateegia jaoks, mille eesmärk on olla Põhjala turul liider, on lisaks Soomele ja Norrale vaja UMTSi litsentsi ka Rootsis.

?Nüüd sõltub palju sellest, mida Telia ette võtab,? ütles Olsson. Üks võimalus on nõuda kohtus sideameti otsuse peatamist, mis tähendaks, et ükski võitnud konsortsium ei saaks UMTS-võrgu rajamisega alustada. Kuna aga küsimus on Rootsile sedavõrd tähtis, ei pea Olsson seda lahendust tõenäoliseks.

Kokku laekus 1. septembri tähtajaks 10 litsentsitaotlust. Võitjatele tagatakse juurdepääs sagedustele 1. jaanuarist 2002.

Hetkel kuum