18. detsember 2000 kell 22:00

Tarmo Loodus saab hakkama?

Ainuüksi detsembris on politsei konfiskeerinud Kadaka turul paari miljoni krooni eest piraatkaupu. Näib, et asi on võimutegelastele kohale jõudnud. Kui siseminister Tarmo Loodus pingutab, on tal veel tänavu võimalus anda piraadivabal Kadaka turul pressikonverents teemal ?Kuidas me valijaid alt ei vedanud?.

Mais alustas politsei reidiseeriaga, mis andis tunnistust tippametnike ja poliitikute tahtest võidelda piraatluse vastu, mille kantsiks on saanud Kadaka turg Mustamäel. Kuuga puistati kümneid müügipunkte ja konfiskeeriti tuhandeid ühikuid piraatkaupa.

Suure pressikäraga läbiviidud operatsioonid lõppesid sama järsku, kui algasid. Suvepuhkus, teatasid ametlikud allikad. Aeg läks edasi, saabus sügis, aga lubatud reidid ei toimunud.

Igal asjal on piir. Peaminister kutsus novembris kokku ümarlaua, jagades osalejaile, sh mitme ministeeriumi esindajaile, kätte ülesanded. Asi hakkas susisema. Enam polnud võitlus piraatkaubandusega ainult politsei asi. Seadusemuudatuste abil loodetakse politseile piraatluse vastu võitlemiseks anda toekad rindekaaslased tolli, autoriõiguste kaitsjate ja omavalitsuste näol.

Ministrid käisid enne otsuste langetamist Kadaka turgu oma silmaga kaemas. Kõrged politseiametnikud tegid koosoleku, kus võtsid kohustuse koostada aastavahetuseks piraatkauba konfiskeerimist hõlbustavad seadusemuudatuste eelnõud. Ja jaanuari algus tundub tulevat murranguline ? just siis arutab valitsus paljusid olulisi seadusemuudatusi.

Seadusemuudatuste tegemine, nende läbi tolli töö tõhustamine, ametnikele suuremate kohustuste panemine jm varjatud lahenduste soosimine on põhjustega tegelemine.

See on väga hea. Ainult tagajärgedega võitlemine ja selle kõrval tegelike põhjuste likvideerimisvajaduse unustamine on tuletõrjuja mängimine. Aga kui maja juba põleb, ei tohi maha lõhkuda vaid elektrikilpi, mis tulekahju tekitas. Maja tuleb ka kustutada.

Kui seadusemuudatuste kõrvalt valitsusel ja politseil ei jätku aega Kadaka turu ja viimasel ajal taas piraatkaubandusega silma paistnud Merekeskusega tegelda, on töö poolik. Kuni muudatused jõustuvad ja neid rakendama asutakse, kulub kuid. Üksi Kadaka turu piraadiäri aastakäive on hinnanguliselt pool miljardit krooni. Näiteks maiks on nad taas taskusse pistnud ligi 200 miljonit. See tuli tuleb kustutada kiiresti. Selleks tuleb reide jätkata. Iga päev.

Meenutagem mai ja juuni reidide tulemusi ? kümmekonna päevaga olid piraadid niivõrd kaameks hirmutatud, et tavakodanik enam turult piraatkaupa ei saanud. Alles siis, kui operatsioone hakkas üha harvem toimuma, mitte enam iga päev, alustasid nad taas, esialgu ettevaatlikult, pakkudes soomlastele illegaalset kaupa kataloogidest.

Täna on vaid üks võimalus. Tarmo Loodus peab kutsuma politseibossid kohale ja neile neile selgeks tegema, et Kadaka turu piraadiäri tuleb peatada. Selleks pole vaja muud, kui politsei taas turule saata. Kui ka kõiki illegaalseid kaupu kohe müüjate käest ära võtta ei saa, pole katki midagi ? müük on ikka peatatud, mõni minut pärast politsei saabumist on trellid laserplaadiboksidele ette tõmmatud. Seda mäletab ka siseminister oma hiljutisest kogemusest.

Et olukord sellisena ka püsiks, tuleb jätta turule valve. Selle korraldamine ei tohiks raske olla. Iga päev jalutab turul neli-viis politseinikku, kes on millegi kahtlase leidmisel valmis kohe koostama protokolli ning kutsuma kohale kauba ebaseaduslikkust kinnitavad eksperdid. On jõulueelne aeg, kus pea kõigil palgatöölistel näpud põhjas. Turule pääsevad patrullima vaid parimatest parimad politseinikud, keda eriülesannete täitmise eest enne pühi kopsaka preemiaga meeles peetakse.

Mõnikümmend tuhat krooni politseiameti eelarvest, mõned tublid korravalvurid, natuke meelekindlust ja Tarmo Loodus on tehtud mees. Pole kahtlustki, et sellisel ministril oleks poliitikasse asja ka pärast järgmisi valimisi.

Hetkel kuum