Merike Ojasson • 20. detsember 2000 kell 22:00

Palgatõusu lubatakse igal pool

Statistikaameti andmetel on viimase aasta jooksul kõige rohkem kasvanud palk hotellides ja restoranides ning veonduse ja laondusega tegelevates ettevõtetes. Kõige kõrgem on keskmine palk finantsvahendusega tegelevates ettevõtetes, kus kolmandas kvartalis teeniti keskmiselt 10 699 krooni kuus.

Reval Hotell Olümpia personali- ja koolitusjuhi Tiiu Vilmsi sõnul on hotellis ka uuel aastal oodata kuni 10protsendilist palgatõusu. ?Osaleme Fontese palgaturu-uuringutes, et saada teada, milline on meie positsioon turul. Lisaks jälgime Eesti keskmise palga suurust ja loomulikult üldist palgataset hotellinduses. Palkade korrigeerimine toimub kord aastas veebruarikuus,? selgitas Vilms.

Statistikaameti andmeid, mille alusel on keskmine palk hotellides ja restoranides aastaga ligi 1000 krooni võrra tõusnud, Vilms ei kinnitanud. Nii oli statistika järgi eelmisel aastal nendel tegevusaladel keskmine palk 2336 krooni, Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu järgi oli keskmine brutopalk 1999. aastal kaks korda suurem ehk 4972 krooni. Praegu arvestatakse hotellide liidus töötajate keskmiseks palgaks 5684 krooni kuus.

Veonduse ja ladustamisega tegeleva SP Transit Eesti ASi tegevjuht Roman Loov arvas, et igas ettevõttes on palgasüsteem erinev. ?Meil tõusis palk viimati aasta tagasi, uuel aastal tõstame osa töötajate lisatasusid, aga see on pigem inflatsiooni kompenseerimine. Sõltuvalt persoonidest, nende initsiatiivikusest ja tööpanusest võivad sissetulekud tõusta uuel aastal 5?12 protsenti, aga seda ei saa nimetada üldiseks palgatõusuks. Häid tegijaid peetakse lihtsalt paremini meeles,? ütles Loov.

Transpordiettevõtte OÜ Haanpää tegevjuhi Tuomo Stilli arvates võib palk uuel aastal tõusta keskmiselt 5 protsenti. ?Sel aastal tõusis meil näiteks kontoritöötajate palk 5?10 protsenti, tänu autojuhtide palgatõusule kerkis ka firma keskmine palk tänavu 5000 krooni võrra. Eesti keskmist palka me eriti ei vaata, palk sõltub eelkõige tehtud tööst. Samas oleme ainus firma, kes tegeleb ohtlike kemikaalide vedamisega, seepärast ei saa end teiste firmadega võrrelda. Spetsiaalkoolituse saanud autojuht võib meil teenida kuni 30 000 krooni kuus, mujal on autojuhipalk 5000,? seletas Still.

Tuleva aasta riigieelarve koostamisel on aluseks võetud 2001. aasta prognoos, et keskmine palk Eestis on 5300 krooni. Sellele numbrile toetudes tõusevad riigieelarves töötasukulud 6,4 protsenti ehk praegusega võrreldes kokku 153,4 miljoni krooni võrra.

Esimest korda on eelarves ministeeriumide lõikes välja toodud tulemusjuhtimise rakendamiseks määratud töötasuvahendid, kokku kulub tulemusjuhtimise peale aastas riigieelarvest 100 miljonit krooni.

Eesti Konjunktuuriinstituut ennustab uueks aastaks üldist 6protsendilist reaalpalga tõusu, prognoositav nominaalpalk võiks nende arvestuste järgi olla 5400 krooni. Krooni ajal on nominaalpalk pidevalt suurenenud, kõrgemad töötasud on konjunktuuriinstituudi andmetel finantssüsteemis, energeetikas ja transpordis.

Hetkel kuum