Indrek Kald • 20. detsember 2000 kell 22:00

Sidekonkurents võib alata juba 31. detsembril

Unineti juhatuse esimehe Markus Nisula sõnul on 31. detsembril teenuse pakkumise alustamises kokkuleppe saavutamine mõeldav. Nimelt lõpevad Eesti Telefoni kontsessioonilepinguga sidemonopolile antud eriõigused riigisiseste ja rahvusvaheliste kaugekõnede osas kaheksa aastat pärast lepingu sõlmimist. Kõigi osapoolte allkirjad sai kontsessioonileping 30. detsembril 1992, seega peaks selle aasta viimasel päeval olema juba võimalik valida lisaks Eesti Telefonile ka teiste teenusepakkujate vahel. Nisula ei olnud üleeile veel kindel, kas kontsessioonileping siiski võimaldab 31. detsembril teenuse pakkumist.

Samuti pole Uninet Nisula kinnitusel täpse kuupäeva kokkuleppimiseks veel teiste operaatoritega läbirääkimisi alustanud. ?Unineti kaudu saab helistada hiljemalt pärast aastavahetust,? lisas Nisula. Tele2 avalike suhete juht Inga Jagomäe kinnitas, et kõik soovijad võivad oma esimesed uue aasta kõned võtta Tele2 vahendusel juba alates 31. detsembri südaööst. Teise operaatorfirma kasutamiseks tuleb valida abonendinumbri ette selle firma operaatorkood (vt tabel). Uued tulijad pakuvad riigisisest ja rahvusvahelist kaugekõnet ning kõnesid mobiiltelefonidele.

Tõnu Teeveer samuti Eesti Telefoniga konkureerima hakkavast CSC Telecomist kinnitas, et nende kliendid ei saa siiski 1. jaanuarist CSC Telecomi operaatorkoodi kasutades helistama hakata. ?Meie läbirääkimised Eesti Telefoniga võrkude sidumise asjus ei ole selleks hetkeks veel lõppenud,? selgitas ta. Samas kinnitas Teeveer, et ET ei ole lepingu sõlmimisega venitanud ning teenusepakkumiseks täielikult valmis ollakse jaanuarikuu jooksul. Lähemalt antakse uutest teenustest klientidele teada pärast operaatorkoodi töölehakkamist. Siiski saavad kliendid võtta aastavahetusest nii rahvusvahelisi kõnesid kui helistada mobiiltelefonidele läbi CSC Telecomi telefonijaama.

Juba augustis suurt telefonituru avanemise reklaamikampaaniat alustanud Tele2 lubas oma esimestele liitujatele uuel aastal tunni jagu tasuta kõnesid. Tasuta helistamise aeg hakkab lugema esimesest kõnest 1. jaanuarist ning kestab kuni tunni täitumiseni.

Tasuta kõned ära teeninud õigeaegselt registreerunuid on Tele2-l ligi 13 000. Arvestades, et igaüks neist helistab esimese, maksuvaba tunni jooksul vaid oma välismaal asuvatele sõpradele-tuttavatele ja võtteks aluseks Tele2 rahvusvahelise kõne kaalutud keskmise minutihinna 13,9 krooni, selgub, et Tele2 peaks maksma ise kinni oma klientide kõnesid 10,8 miljoni krooni väärtuses. Muidugi ei kanna sidefirma nii suurt hulka raha kuludesse, sest enamus tasuta helistajaid õnnitleb esmalt oma Eestis asuvaid tuttavaid. Samuti läheb ilmselt suurem osa väliskõnedest odavama minutimaksuga riikidesse nagu Soome, Rootsi, Läti, Venemaa ja USA.

Tele2 arvestab firma avalike suhete juhi Inga Jagomäe ütlusel suure kasutajate hulga tõttu võimaliku ülekoormusega uue aasta esimestel tundidel. Uninet koormust Markus Nisula kinnitusel ei karda. ?Meie põhiline sihtgrupp on firmad, kuid vaevalt, et keegi uusaastööl tööl on. Teiseks ei ole inimesed veel harjunud Unineti operaatorkoodi valima,? põhjendas ta.

Uute sideturule tulijate teenuste kasutamine eeldab teenust pakkuva firma ja kliendi vahel telekommunikatsiooniseaduses määratud liitumislepingu sõlmimist, mida saab teha operaatorfirma esinduses või tavalise posti teel. Registreerimise ja lepingu sõlmimise järgselt aktiveeritakse telefoninumber, millelt klient soovib kõneteenust kasutada, selgitas Inga Jagomäe.

Hetkel kuum