Audiitorfirma Deloitte & Touche noppis mitu paremat pala

Kaivo Kopli 04. jaanuar 2001, 00:00

?Meie kontseptsioon ?Üks firma üle maailma? tagab kõrged standardid ja parima teeninduse rahvusvahelise ja kohaliku juhtimise kaudu. See nõuab väga erilist, pühendunud meeskonda ja selline ta meil ka tänaseks on, tõelised entusiastid,? kiitis Järve.

D&T auditeerib selliseid suurettevõtteid nagu Hansapank, Tallinna Sadam, Tallinna Soojus ning justkui kroonina lisandus D&T võitudele Eesti Pank. Järve pole nõus väitega, et D&T laiendab turuosa madala hinnaga ja sellega, et D&T on kuidagimoodi soodsam audiitor mõningatesse raskustesse sattunud firmadele.

?Pigem vastupidi. Võtame konkreetsed näited. Nii Hansapangale kui ka Tallinna Sadamale pakkusime me uut värsket lähenemist. Põhimõtteliselt ei saagi ju Hansapangast või Tallinna Sadamast avastada auditeerimisel midagi erilist või et neil midagi varjata oleks,? uskus Järve.

Samal moel ?värsket lähenemist? pakkus D&T ka Eesti Pangale, mille nõukogu otsustas pärast PricewaterhouseCoopersi (PwC) kasutamist kahel eelmisel aastal anda selle aasta auditi D&T-le, kelle parlament eile ka audiitoriks kinnitas.

Eesti Panga pressiesindaja Kaja Kell täpsustas, et PwCst loobumist ei tinginud sugugi nende pakkumise kesisus. ?Rahvusvaheline hea tava näeb ette, et paari aasta tagant vahetab keskpank audiitorit,? ütles Kell. PwC vastutav partner Urmas Kaarlep aga arvas, et rahvusvahelisele heale tavale viidates on Eesti Pank mõneti ehk ebatäpne ? audiitorit vahetatakse ikka pigem harva. ?Võiksin tuua näite Inglise keskpanga kohta, mis on PwC teeneid kasutanud üle 50 aasta järjest. Teiseks on tehtud rahvusvaheline uuring, mille kohaselt kõige rohkem auditi vigu teevad audiitorid esimesel kahel aastal pärast määramist,? ütles Kaarlep.

Kell lisas, et D&T ?värske lähenemine? selgub siiski alles töö käigus. Ta tunnistas, et muidugi mängis D&T kasuks otsustamisel rolli ka hind, mida aga siiski ei avalikustata. ?Kindlasti on auditi hind alati oluline. Samas nii Eesti Panga, Hansapanga kui ka Tallinna Sadama puhul toimus audiitori valik põhimõttel, kus hinna ja kvaliteedi vahekorra osakaal otsustamisel oli 50:50,? väitis Järve.

?Meie ei püüa kliente ainult soodsama hinnaga. Pingutame ikka selle nimel, et tõestada kliendile meie auditi kvalitatiivset erinevust teistest,? ütles Urmas Kaarlep PwC kohta. ?Meie arvestuses algab aasta juulist ning selle aja jooksul võib märkimisväärseteks võitudeks pidada Ühispanka ja Kreenholmi. Suurematest klientidest, kes eelmine aasta olid meie kliendid ja see aasta mitte, võib mainida tõesti Eesti Panka ja Tallinna Sadamat. Ühispanga puhul oli PwC võidu põhjuseks olulisel määral see, et panga suuromanik SEB Rootsis kasutab PwCd. Sama käib Kreenholmi kohta,? tunnistas Kaarlep.

?Võiks rääkida umbes 30% turuosast, kuigi seda on võimalik mitmeti hinnata. Kui võrrelda selle aasta viit kuud alates juulist eelmise aasta sama ajaga, siis on käibe tõus olnud 17 miljonilt 25 miljonile, seega 49% tõus,? rääkis Kaarlep PwC tulemustest. ?Hetkel peame suurimaks konkurendiks ikkagi KPMGd, kuid muidugi on ka D&T täiesti arvestatav konkurent,? ütles ta, tunnistades, et D&T positsioon on just viimase aasta jooksul paranenud. ?Neil on ka sellist uue tulija oreooli natuke, mis abiks tuleb.?

?Oleme täna suuruselt kolmandad, kuid kõige kiiremini kasvav audiitorfirma Eestis. Kui 1999. aastal oli meie käive 13 miljonit krooni, siis aastal 2000 tuleb see juba üle 20 miljoni,? ütles Tiit Järve. Siinseks tõsiseimaks konkurendiks nimetas Järve PWCd, samas kui sageli on D&T võitnud kliente üle ka KPMG-lt. ?KPMG Estonia erineb ehk ses osas, et nad ei ole niivõrd rahvusvahelised ja mobiilsed, samas on nad kahtlemata tublid mõnes valdkonnas, kus me täna pole veel nii tugevad tegijad,? tunnistas Järve.

KMPG finantsjuht Ester Vahtre ütles, et auditi osas loeb KPMG oma suuremaks saavutuseks seda, et suurem osa nende olulistest klientidest soovis jätkata koostööd ka 2000. aastal ning valis neid taas oma audiitoriks. ?Nende hulgast võiks nimetada Eesti Energiat, Eesti Põlevkivi, Eesti Gaasi, Eesti Telekomi, Pakterminali, N-Terminali ja teisi,? loendas Vahtre. ?Nagu ikka, oli ka kaotusi. Enamasti olid need tingitud klientide omanike vahetusest, näiteks Hansapank, mõnikord jäime alla ka hinnakonkurentsis, näiteks Tallinna Kaubamaja puhul,? tunnistas Vahtre.

?Meie turuosa ei ole väga täpselt võimalik määratleda, aga Äripäeva audiitorite TOP 50 on meie turuosaks näidanud 31%. Usaldame seda autoriteetset allikat,? ütles Vahtre. Käive jäi tema sõnul varasema aasta tasemele.

?Kui kaubandusfirmas on kolm edu faktorit asukoht, asukoht, asukoht, siis meie ütleksime, et meie edu aluseks on inimesed, inimesed, inimesed,? kuulutas Kaarlep. Sama tunnista ka Järve. ?Globaalsus mängis rolli ka meie kõige olulisemate võitude puhul. Alati on olnud oluline, et meil on parim kompetents, mida võib vaja minna Eesti parimatel tegijatel,? kiitles Järve. ?Paraku just seda parimat alati kohapeal ei leia. Kuid just siin tulebki mängu D&T eelis, mida ka mina alguses siia tööle tulles päriselt ei uskunud, kuid mis praktikas leiab kinnitust. Nimelt suudame kohale tuua parimad spetsialistid, kui vaja, siis kasvõi Kanadast,? lubas Järve.

Järve tunnistas, et tugevam sooviks D&T olla avalikus sektoris. ?Tartu, Kohtla-Järve ja Sillamäe linn võtsid meid juba omaks. Riigi tasandil auditeerime rahandusministeeriumi Phare gruppi ja keskkonnainvesteeringute keskust,? ütles ta.

Järve hinnangul on D&T edu osaliselt taganud välismaalaste kaasalöömine, mis on aidanud võita suuri kliente. ?Näiteks finantsnõustamise osas on liider ameeriklane John Stewart Wilson, keda assisteerib kohaliku mäned?erina Peter S. Treialt. Mõlemad on Hansa Investmenti taustaga. Tänu sellele, et Wilson on ameeriklane, on ka lihtsam leida kontakti USA firmadega. Siit ka meie edu Rail Estonia osas, mille parnerina võtab D&T jaanuaris käsile Eesti Raudtee finantsolukorra täiendava hindamise,? ütles Järve.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing