Möödunud aasta igati hea tõusuaasta

Romet Kreek 04. jaanuar 2001, 00:00

Lüües kokku 2000. aasta numbreid selgus tõsiasi, et Äripäeva indeksi aastane tõus oli igati korralik. Äripäeva indeks tõusis aastaga 24% 445,77 punktile.

Liideraktsiad liikusid erisuunaliselt. Hansapanga aktsia 40% tootlus oli oluliselt indeksist parem. Telekomi aktsia langes aastaga 19 protsenti.

Eesti aktsiaturul oli ka kolmekohalise protsentuaalse tõusuga aktsiad ? Viisnurk 129%, Merko Ehitus 120% ja 116%. Antud aktsiate ümber käisid spekulatsioonid ettevõtete võimalikust ülesostmisest, mis küll 2000. aastal teoks ei saanud. Tallinna Kaubamaja aktsia omanikud võivad ka rahul olla igati korraliku aktsia 72% tõusuga.

Norma aktsia jäi napilt alla indeksi tootlusele, aktsia tõusis siiski igati korralikud 23%.

Saku Õlletehase aktsia tõusis 19%, aktsia tõusule sai saatuslikuks oodatust mõnevõrra kehvemad majandustulemused.

Üldkokkuvõttes olid ettevõtete kolme kvartali majandustulemused väikeste eranditega head või väga head. Ettevõtete majandustulemustes on tunda majanduskliima paranemine.

Kes on aktsiate õnnelikud omanikud, võivad rahul olla möödunud aastaga, kellel aktsiaid pole on põhjust mille üle mõelda.

Alanud aasta liideraktsiate liikumised on mõjutatud lisaks majandustulemustele ja muidugi investorite käitumisele spetsiifilistest sündmustest.

Telekomi aktsia on olnud surve all seoses telekommunikatsioonisektori põlu all olemisega arenenud turgudel. Telekom on selle aasta üks huvitavamaid aktsiad, firma on peaaegu täies ulatuses oma teenustega avanenud konkurentsiga turul. Toodete kasumimarginaalid on langusteel, ebaselge on, kas turu kasv katab marginaali languse. Ka Telekomi turuosa on tähtis indikaator.

Hansapank on jõudnud kokkuleppele Leedu riigiga Leedu Hoiupanga ostmise osas, mis määrab ettevõtte arengu lähiaastatel. Leedu-projekt neelab raha, andes suure turuosa Balti suurimal pangandusturul.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing