Ravimihinna tõus mõjub Läänemaa haiglale rängalt

Inno Tähismaa 04. jaanuar 2001, 09:59

Uuest aastast jõustunud 5protsendiline ravimite käibemaks mõjub Läänemaa haiglale rängalt, kuna sunnib haiglat kriitilise pilguga läbi vaatama ostetavate ravimite nimekirja.

Ühtaegu ravimihinna tõusuga vähenes Läänemaa haigla lepingu maht haigekassaga.

?Rahvaloendus näitas, et Läänemaal on haigekassa liikmeid arvatust vähem, seetõttu vähendati ka lepingu mahtu,? selgitas Läänemaa haigla peaarst Tõnis Siir. Ta ütles, et ravimid on toidu kõrval üks haigla suuremaid kuluartikleid.

?Kindlustatute arv on nii palju vähenenud,? kinnitas Läänemaa haigekassa direktori kohusetäitja Reet Tuisk.

Siiri sõnul ei ole veel selge, kui palju haigla peab kulu vähendama. ?Võib?olla tuleb ravimite nimekiri üle vaadata,? ütles ta. ?Alustame siiski ajurünnakuga.?

Reet Tuisu sõnul ei ole ravikindlustuslepingu mahu 10protsendiline vähenemine veel kindel. ?Avalik?õiguslik haigekassa hakkas tegutsema 1. jaanuarist, nõukogu kinnitab eelarve esimese kvartali lõpuks,? ütles ta.

Ravimite käibemaks tekitas peavalu ka apteekritele, kellel tuli kõik hinnad töö käigus ümber arvestada.

?Viis protsenti hinnatõusu ei ole inimestele probleem, aga meie töö ajas see segi,? ütles Läänemaa apteegi juhataja Marju Rebane. Tema sõnul on kassaaparaadid võimelised hinnale otsa arvestama vaid ühe käibemaksu. Nüüd on osal ravimitel 18% ja ülejäänuil 5% käibemaks.

Jaanuarist lisandus 5protsendiline käibemaks nii käsimüügi? kui ka retseptiravimitele. Varem olid 18protsendilise käibemaksuga maksustatud kreemid, osa ravimtaimi ja vitamiine.

Uudise vahendas Lääne Elu ajakirjanik Tarmo Õuemaa.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing